От една година насам въпросът с имунитета е във фокуса на обществения интерес, както никога досега. Все повече се ограмотяваме за някои неща, което не е лошо, но и много излишна, а понякога и фалшива информация се върти в медийното пространство. Затова е важно да се съобразяваме единствено с мнението на доказали се специалисти, когато взимаме решения за здравето си.
Един от важните въпроси е този за доброто храносмилане с пълноценно усвояване на хранителните вещества. Защото здравето на червата е пряко свързано с цялостното състояние на организма.
Понякога изборът на правилен пробиотик например е много по-важен, отколкото въобще допускаме. Особено когато приемаме антибиотици.
Кой е "невидимият човешки орган", както някои лекари наричат микробиома и как да му "помогнем" в работата му да помага на нас? Попитахме проф. д-р Коста Костов – пулмолог, консултант по белодробни болести на медицински център "INSPIRO", консултант по белодробни болести на УМБАЛ "Св. Анна".
Защо все по-често се говори за връзката между имунитета и чревната флора?
Проф. д-р Коста Костов: Защото чревната флора е най-големият имунен орган на организма и дисбалансът в чревната микробиота води до многопосочни нарушения не само в имунния отговор на организма, но и в други системи, важни за здравето ни.
Какво представлява чревния микробиом и защо е толкова важен за нашето цялостно здраве?
Проф. д-р Коста Костов: Чревният микробиом е свързан с генетичното разнообразие на чревната флора, а самият спектър на микрофлората наричаме – микробиота. В специализираната литература тези понятия често се смесват и използват взаимозаменяемо.
Какво се случва с микробната флора, когато човек приема антибиотици?
Проф. д-р Коста Костов: Нарушен баланс в микробиотата, който продължава различно дълго време при различните антибиотици и това не минава без последствия за здравето ни, поради което този баланс трябва да бъде възстановен чрез подходяща диета и пробиотична терапия.
Какви са симптомите, които показват, че нещо не е наред с чревния микробиом?
Проф. д-р Коста Костов: Известни са на всички – диарични изхождания или нарушена консистенция на изпражненията с по-чести изхождания, чревен дискомфорт, нарушен апетит.
Невидимите последствия са по-дълготрайни.
Te се отнасят до нашата имунна защита срещу различни микроорганизми и фактори на външната среда.
Как можем да намалим негативния ефект на антибиотиците върху нашите толкова важни полезни бактерии?
Проф. д-р Коста Костов: Като използваме антибиотиците целенасочено, при строги показания, съответни дози и толкова продължително, колкото е необходимо. Антибиотиците не трябва да се използват профилактично и без познаване на показанията, някои от които касаят определени рискови групи с придружаващи болести и на определена възраст. Винаги, когато е възможно, антибиотиците трябва да се използват с етиологична насоченост, макар в повечето случаи да се използват емпирично. Много е важно антибиотичната терапия и нейните принципи да се познават добре, за да се използват на принципа повече полза, по-малко вреда.
На база Вашия дългогодишен опит и практика, може ли да препоръчате специализиран пробиотик за антибиотик?
Проф. д-р Коста Костов: Ползвам широк спектър от пробиотици, но няколко ползвам по-често, но не мисля, че е редно да ги назовавам поименно, защото не е академичен подход към темата. Моите сътрудници познават моите предпочитания, а пациентите ми разчитат на тях. Въпреки продължаващите спорове около ползата от пробиотиците, аз не пропускам да комбинирам антибиотиците с подходяща доза и продължителност на избран от мен пробиотик.
*****
Тялото ни е дом на около 100 трилиона бактериални клетки – брой около 3 пъти по-голям от броя на нашите собствени клетки. Те колонизират или обитават всяка повърхност от човешкото тяло, която има достъп до външната среда, вкл. кожата, червата, дихателните и пикочно-половите пътища.
95% от нашите бактерии се намират в стомашно-чревния тракт.
Най-общо казано бактериалните микроорганизми се делят на полезни (добри) и вредни (лоши) за човека. Най-голям брой полезни бактерии населяват червата и се наричат чревна микробиота или микробиом. За чревната микробиота вече се говори като за отделен наш невидим орган.
Полезните бактерии подобряват храносмилането и абсорбцията на хранителни вещества, които нашият организъм сам не може да разгради и усвои. Те доставят допълнително енергия за клетките в тялото, синтезират изключително важни витамини от група В, потискат растежа на вредни (патогенни) бактерии и усилват имунитета като обучават и развиват имунната система.
Всъщност метаболитната функция на микробиома е равна на тази на черния дроб. Голям брой заболявания при човека могат да бъдат свързани с нарушен баланс на микробиома. Затова е много важно да му помогне да функционира пълноценно. След прием на антибиотик това пък е съвсем задължително.
Без да се колебаем, нашият избор за пробиотичен продукт е СИНКВАНОН®, защото съдържа бленда от 14 специално селектирани пробиотични щама, в дневна доза от 100 милиарда живи клетки. СИНКВАНОН® поддържа нормалния чревен микробиом по време и след антибиотично лечение.
Съдържащите се в СИНКВАНОН® пробиотични щамове са от род лактобацили, бифидобактерии, сахаромици, както и спорообразуващи бацили. Те се характеризират с висока скорост на делене и висока естествена устойчивост към антибиотици. Произвеждат важни за организма и за съществуването на чревната микрофлора вещества и метаболити.
При антибиотично лечение обаче броят на лактобацилите и бифидобактериите силно намалява.
Затова СИНКВАНОН® съдържа висока дневна доза (94 милиарда) живи лактобацили и бифидобактерии, което води до бързото им възстановяване и достигане на високи концентрации от полезни микроорганизми в червата.
СИНКВАНОН® съдържа още Сахаромицес буларди, както и специален пробиотичен щам Bacillus coagulans, който при неблагоприятни условия на средата преминава в спора, което го прави изключително устойчив на вредни влияния, например при антибиотична терапия. Той увеличава популацията на полезните бактерии в червата.
Saccharomyces boulardii и LGG са два от най-добре проучените в световен мащаб и най-силно препоръчвани от Европейско дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене и Световна гастроентерологична организация пробиотични щама за превенция на диария, причинена вследствие на антибиотично лечение.
Наличието на толкова много разнообразни щамове в СИНКВАНОН® допринася за синергичното им действие (взаимното усилване на полезните им ефекти).
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...