Начин на живот

Пролетно усещане по Коледа!

Тайната градина

Как да освежим дома си през студените месеци с ранно цъфнали ароматни цветя, ни споделя нашия гост-автор Боряна Михайлова от botanika.bg.

Едно от най-приятните занимания през декември, когато всичко е сиво и студено, е да освежим атмосферата у дома с ранно цъфнали ароматни нарциси.

Декемврийското време успява да прибере на топло дори и запалените градинари! Наред с книжка пред камината и филм на дивана, стайното градинарство е още една зимна магия, която можете да изпитате с този лесен и забавен проект!

Какви луковици могат да се форсират?

По правило – могат да се форсират всички градински сортове пролетни луковици, но за някои от тях отнема повече време, докато цъфнат. Нарцис Paperwhites и Амарилис са много подходящи за форсиране, защото правят изключение от правилото и нямат нужда от престой на студено. Това значително ще съкрати времето до цъфтеж и само след 3 –4 седмици ще им се радвате.

Продават и специално „подготвени“ луковици за форсиране, но изборът е ограничен и невинаги ще намерите видовете, които харесвате, в подготвен вариант. Затова сега ще ги подготвим сами!

Как да подготвим луковиците?

Подготовката не значи нищо друго, освен да сложим луковиците на студено (в мазето, в гаража, или в шкаф на завет на балкона) и тъмно място за известно време, за да симулираме зима и да ги „излъжем“ да цъфнат в момента, в който ги върнем на светло и топло. 

Повечето луковици имат нужда от 10 – 15 седмици на студено (идеална температура: 5°C – 12°C), за да са готови да пораснат (проверете времето за престой на студено на любимите ви цветя в списъка в края на статията). Студеният период кара луковиците да мислят, че е зима и предизвиква биохимична реакция, която ги кара да се събудят и да започнат да растат.

Повечето луковични растения се нуждаят и от тъмнина, за да развият първо корена си, който след това да изхрани едър цвят с висока и стабилна дръжка. Големият проблем на некачествено подготвените луковици е, че ще цъфнат, преди да успеят да развият стабилна дръжка и цветът ще остане в основата на листата, без да може истински да ви зарадва! Подгответе сами луковиците, за да знаете, че проектът ви ще е успешен. След като вземат своята порция студ, можете да внесете луковиците на светло място и стайна температура. В този момент те започват своя пролетен вихър!

Има още...


В какво и как да засадим луковиците?

Луковиците са изключително лесни за отглеждане цветя и стига да им осигурите отцедлива и влажна почва, с достатъчна тежест, за да поддържа едрите цветове, те ще растат щастливи и ще ви възнаградят с богат цъфтеж.

Ще направим специална почвена смес за стайните ни луковици:

2 части универсален субстрат Лактофол, който освен торф, съдържа и компост

1 част пясък

2 шепи чакъл

Тази смеска ще удовлетвори всички изисквания към почвата и ще бъде добра основа за проекта ни.

Можете да експериментирате със съда и да засадите луковици в по-дълбока купа, кана, ваза или каквото искате да стои на масата ви за разкош!

Разбира се, на дъното на съда слагаме чакъл или друг дренаж и едва след това добавяме почвената смес.

Луковиците се засаждат плитко, точно под повърхността.

Как да се грижим за поникналите луковици?

• Ако ще форсирате луковици в саксия, подберете по-дребни, но ароматни сортове. 

• Когато купувате луковици, избирайте твърди и здрави луковици.

• Поддържайте почвата достатъчно влажна, но без да заблатявате.

След като прецъфтят, отрежете цветовете и сложете саксията на светло и защитено от вятъра място. Листата трябва да останат, докато пожълтеят и увехнат сами. Това значи, че луковиците са събрали необходимите хранителни вещества за следващата година. Отрежете листата и приберете саксията на тъмно и хладно (в мазе или подобно помещение).

Луковичните цветя са многогодишни и догодина отново можете да ги събудите за Коледа! 

Луковични цветя, подходящи за форсиране:

Crocus (Минзухар) – 14 –15 седмици на студено: цъфти след 2–3 седмици

Daffodil (Нарцис) –10 седмици на студено; цъфти след 2 – 3 седмици

Fritillariameleagris (Фритилария) – 15 седмици на студено: цъфти след 3 седмици

• Galanthusnivalis (Кокиче) – 15 седмици на студено: цъфти след 2 седмици

Hyacinth (Зюмбюл) – 10 седмици на студено: цъфти след 2–3 седмици

• Irisreticulata – 12 седмици на студено: цъфти след 2 – 3 седмици

Muscariarmeniacum (Мускари) - 10 седмици на студено: цъфти след 2 –  седмици

Tulip (Лале - ниските сортове) – 15 – 18 седмици на студено; цъфти след 2 – 3 седмици

• Narcissus tazetta (Paperwhites) - не е нужно застудяване, засадете директно – цъфти след 3 – 5 седмици

• Amaryllis – не е нужно застудяване, засадете директно – цъфти според сорта, но обикновено 2 – 3 седмици след засаждане

 

Луковици в саксии за по-цветна пролет!