Начин на живот

Първата цветнокожа жена е напът да прекоси сама Южния полюс

Прийт Чанди се надява да вдъхнови другите, като стане първата цветна жена, която пътува соло през Антарктида

Първата цветнокожа жена е напът да прекоси сама Южния полюс

снимка: polarpreet/ Инстаграм
 

Когато миналата година се завръща от преход в Гренладния, Прийт Чанди се е сдобила с леко измръзване на носа. "Спомням си как някой ми каза, че никога досега не е виждал подобно нараняване при човек с моя цвят кожа. Аз съм азиатка - не съм образът, който хората очакват да видят там", споделя тя пред “Гардиън”.

 

По-късно този месец Чанди - 32-годишна физиотерапевтка от армията, се надява да може да се нарече първата цветнокожа жена, която завършва самостоятелен преход през Антарктида до Южния полюс. По време на пътуването от над 1100 км, което би трябвало да й отнеме около 45 дни, тя ще се сблъска с негостоприемни температури от - 50°C, силен вятър и снежни бури, докато дърпа шейна, която тежи около умопомрачителните 95 кг.

Чанди, позната още като Полар Прийт, признава, че всичко това звучи като обезкуражаваща експедиция, но споделя, че се чувства добре подготвена след години, посветени на труд и тренировки. Тя е завършвала ултрамаратони, включително изтощителния Marathon des Sables в пустинята Сахара, и се е изправяла пред екстремни метеорологични условия по време на 27-дневната си експедиция в ледената шапка на Гренландия.

 

Напоследък тя тренира, като дърпа гуми по улиците около дома си в покрайнините на Дерби, за да се настрои на вълната за тегленето на шейната от 2 метра, която ще превозва храната и оборудването й през Антарктика - нещо, което често провокира изумените погледи на случайни минувачи.

Освен физическата подготовка и нуждата от привличането на спонсори за експедицията, тя също се подготвя за предизвикателството да осъществи самостоятелен преход до Южния полюс: "Не можеш да видиш какво има пред теб с дни и това може да бъде много изтощително психически", споделя младата жена със силен дух.

Партньорът на Прийт Чанди й е оставил съобщения в палатката, докато приятелите й са записали гласови записи, които да слуша и да я мотивират по време на пътешествието.

"Шейната ми е кръстена на племенницата ми Симран, а ските ми носят името на едномесечния ми племенник, така че ще ме чакат всеки ден, за да ми помагат", убедена е тя.

32-годишната Чанди ще отлети за Чили на 7 ноември и ако времето е благосклонно, ще поеме на 21 ноември похода си към Южния полюс. Когато се завърне, тя планира да създаде безвъзмезден приключенски фонд, с който да помага на повече жени да финансират експедициите си и казва, че е доволна да види промяна в област, която е била запазена територия за мъжете. А ние сме сигурни, че дори на сурово място като Южния полюс нежната женска сила може да си пробие път и да поникне така, както прави всеки път стръкчето пролетна трева.

Кръщават улица в София на Боян Петров