Начин на живот

Радикалните скейтбордистки на Ню Йорк

Триковете със скейт вече са част от олимпийските игри

Все още жените се борим с твърде много предразсъдъци. Вечното твърдение, че жената не може да шофира, бе оборвано по много разнообразни начини, чрез статистики и изследвания, но все още голяма част от хората – и от двата пола – биха се подписали, че е така.

Какво остава обаче за карането на скейтборд?

В България това занимание се приема за строго тийнейджърско, но в други страни не е така. Там пък се смята за момчешко или мъжко, не и за женско начинание. Това провокира базираната в Ню Йорк фотографка Йордана Бермудес да създаде мултимедиен проект, наречен "Girls Can't Skate". Кадрите за него са заснети в продължение на почти една година.

"Girls Can't Skate" първоначално включва неподвижни портрети и GIF файлове, а по време на разгара на пандемията от Covid-19 Бермудес решава да включи видео интервюта и виртуални фотосесии.

Макар самата тя да не е скейтърка, тя живее в общност от радикални жени и небинарни индивиди, които са приели скейт стила за свой начин на живот и са го доразвили, спрямо собствената си индивидуалност.

Скейтбордът се превърна в културна сила по целия свят, разпространявайки се от родното си място в Южна Калифорния, за да вдъхнови процъфтяващи общности от Южна Африка през Афганистан до Япония. В Токио, където летните олимпийски игри трябва да се проведат това лято, скейтбордът ще бъде представен за първи път като официален спорт и ще включва състезания за мъже и жени.

Списъците на професионалните скейт отбори все още са почти изцяло запълнени от мъже, но през последните години се наблюдава интерес и към професионалните скейтърки. През 2015 г. Летисия Буфони стана първата жена, подписала с отбора на Nike. През 2016 г. Нора Васкончелос пък стана първата жена, която се присъедини към екипа за скейтборд на Adidas, а през 2017 г. Самария Бревард стана първата чернокожа жена, подписала с популярната скейт марка Enjoi.

 

Скейтбордистките, които разбиха половите стереотипи