Начин на живот

#RestartБългария: Балчик – място за (пре)откриване

#RestartБългария

#RestartБългария: Балчик – място за (пре)откриване

Снимки: Уикипедия

Предстоящото затопляне на времето и началото на летния туристически сезон вероятно са достатъчен повод за едно кратко (или пък не) пътуване в пределите на страната. Независимо дали изборът на дестинация е свързан с препоръките за безопасност, или е спонтанен, преоткриването на това черноморско място заслужава няколко дни внимание. Дори предвид факта, че името Балчик е добре познато на немалко туристи.

За онези, които не свързват морския туризъм единствено с припичане на плажа и плуване в морето, има спектър от възможности за развлечение. Първото място, което не бива да подминавате, е културният център Двореца, включен в списъка на Стоте национални туристически обекта. Той се намира само на 2 километра от центъра на града, а архитектурата му е впечатляваща. Също и историята, която стои зад него. По времето на Междусъюзническата война Балчик е окупиран от Румъния. Мекият климат и красотата на балчишките скали стават любими на кралица  Мария. По нейна воля е построена първата резиденция от комплекса. Това само допринася за утвърждаването на политическите ѝ позиции в страната. Обектът се връща на българската карта чак през 1948 г., а красотата му е пленителна и до днес.

Другата главна забележителност на Балчик е Ботаническата градина, принадлежаща на Софийския университет. Дните ѝ започват през далечната 1955 г., а площта ѝ е внушителна – 194 декара, голяма част от които са със статут на защитена територия съгласно Закона на защитените територии. Тук могат да бъдат намерени както редки видове дървета: гинко, каучуково и лирово дърво, така и богатство от кактуси, сукуленти и дори екзотични видове като папая. Запазена марка на мястото е цветният килим в „Божествената градина“

За никого не е изненада и произходът на Балчик – първите заселници тук са траките. Ето защо са открити редица предмети и храмове с историческа стойност, които биха могли да бъдат видени в рамките на ден. Сред най-интересните предмети и места, оставили отпечатък върху развитието на града, са храмът с наднационално значение, посветен на богинята Кибела, позната като майка на легендарния цар Мидас, средновековните крепостни стени и възрожденските каменни чешми. 

Локацията предлага и изобилие от възможности за ден на пълноценно плажуване, далеч от дотук изброените забележителности. Ако местните плажове не са вашият избор, то в близост се намира курортният комплекс, носещ името на Йовкова героиня, Албена. При повече време можете да посетите също Варна, Кранево или Златни пясъци. Едва ли Балчик има нужда от подробно описание. Единственото, което можете да сторите, е да получите своята доза витамин D и да преоткриете досега подминаваните пътеки, които водят към необятната история на едно иначе до болка познато кътче от българското Черноморие.

 

#Restart България: Побитите камъни – пътуване на сетивата