Начин на живот

#RestartБългария: На гости на Орфей

#RestartБългария

#RestartБългария: На гости на Орфей

Снимки: peika.bg/ welcome.bg/Ахрида

Любовта към митологията и нестихващото любопитство в търсене на контакт с древните божества са достатъчни причини да потеглим към някое високопланинско светилище, недостъпно за повечето туристи. Днес се отправяме в посока Момчилград. Пак тези прекрасни и необятни Родопи! А този, когото ще навестим, е повече от специален. Отиваме на гости на Орфей!

Правилно прочетохте, тук Орфей е намерил своя първи „дом“. Или поне това разказват историческите хроники. Орфей е образ, който (подобно на много други локации, божества или личности) се превръща в повод за гордост на много нации. Споровете около него са вековни. Причината за това е, че траките са го обожествявали. Тяхната почит е довела до създаването на много светилища, където са се кланяли, защото са го считали за покровител на Родопите. Към днешна дата тези светилища са разпръснати из много държави на Балканския полуостров, а Орфей все още не е получил своята „национална идентичност“.

Безспорен обаче е фактът, че първото подобно светилище се намира на територията на България. Това е Татул. Само по себе си то е внушителен мегалитен паметник. Представлява огромна изсечена в скалата пресечна пирамида. Историята на мястото не спира дотук. Намерени са важни предмети и следи, оставени от траките. Някои от тях са два саркофага, триметров кладенец и легло за олтара. Вероятно там са се извършвали жертвоприношенията, от които са открити останки, включително и част от златна маска. Според историческите сведения ритуалите били символичните погребения на Орфей и Резос – тракийски цар. 

Още по-интересна е ранната история на светилището. Проследявайки легендите, ще открием, че Орфей е бил аргонавт, който е търсил Златното руно на овена, спасил от жертвоприношение Фрикс и Хела – деца на Атамант, въвлечени в заговор. Ако Орфей наистина е съществувал, то той е живял около 1400 г. пр. Хр. Светилището пък датира от 5 – 4 г. пр. Хр. 

Забележително е, че траките намирали връзка между Татул и друго емблематично светилище – Перперикон. За да преминат от едното до другото място, на тогавашните обитатели са били необходими около 4 часа ходене по протежение на долината на река Арда. Можете да попиете частица от атмосферата на двете места – необходими са единствено автомобил и търпение, за да преминете през 50-километровия маршрут между Перперикон, Кърджали, Момчилград и Татул. При желание можете да отделите няколко дни за тази екскурзия. Лятото там предразполага към пълноценни приключения с близки или без компания. И разбира се, гледките, които оставяме без коментар. Сами знаете, че Родопите са синоним на непреходна красота и мистика.

 

А знаете ли къде да откриете Богинята майка?