Синьо-зелена мозайка от вода и зеленина – така видях Стокхолм за първи път през илюминатора на самолета. Впечатлението ми се запази и в самия град, където водата заема 30% от площта му.
Стокхолм е разположен на 14 основни острова, разпръснати сред водите на езерото Меларен и Балтийско море. Трудно е да си представим, че до преди няколко века само един от тях е бил обитаем. Сега те кипят от живот, свързани по суша и по вода в един цял организъм. А жителите им, в автомобили, влакове, корабчета или автобуси, се придвижват в него както кръвта тече в кръвоносните съдове. Само най-миниатюрните парченца земя все още са недокоснати от човека – те дават подслон на дърветата!
Водата и лодките
Има ли вода, има и плавателни съдове – така е откакто свят светува. А във водите на Стокхолм, те са най-разнообразни по форма, размер и предназначение. Канута за здраво и издръжливо тяло, дъски за равновесие и перфектен тен, джетове за любителите на адреналин. Stromma.se е предприятието, което предлага лодки на шумните туристи и им осигурява най-различни турове из архипелага – от най-обикновен "hop-on – hop-off" транспорт между музеите до обиколки, които продължават девет или десет часа. А докато трае това удоволствие, постоянно и на различни езици, слушаш информация за какво ли не: историята на Швеция, шведските спортисти, строителството в Швеция, утилизирането на отпадъците в Швеция и отново – Швеция! До най-обикновена стара лодка с две гребла можете да видите плавателен съд с футуристичен дизайн, захранван изцяло от слънчева енергия. Грациозно се плъзва от сушата във водата и почти забравената амфибия – на земята автобус, във водата е лодка. Яхтите най-често са семейно хоби – поддържането им е задължение и на двамата партньори (шведите много държат на равноправието между половете). Ако пък ентусиазираният моряк още не е открил сродна душа, помага му любимото куче. Не липсват и съдове със съвсем неплавателно предназначение – ресторанти от всякакъв вид. А за някои хора в Стокхолм, лодките са просто техният дом.
Тези, които не са пристрастени към лодките (или не могат да си позволят това удоволствие), се наслаждават на водата по най-простия начин – къпят се и събират тен в редките слънчеви дни. Има обособени пясъчни или дървени плажове, но жителите на Стокхолм всъщност приемат за „плаж” всяка скала или парче земя, които осигуряват достъп до водата. Или просто до слънцето. На някои места тийнейджърите са си направили платформи за скачане – eй така, направо сред скалите. Плажуването на шведите е тихо и културно – съвсем различно от това, което се вижда (и чува) по нашето Черноморие. Поне докато някоя шумна група туристи не наруши мирното им единение с природата. Самите ние имахме щастието да случим на прекрасно време и да се гмурнем в хладните, но гостоприемни води на езерото Меларен.
Освен водни спортове, хората в Стокхолм обичат и всички останали спортни дейности. Най-разпространен е джогингът – от ранна утрин до късна вечер можеш да срещнеш някой, който тича – сам или в компания, слушащ или не музика, спринтиращ или пък почти ходещ. Натъкнахме се и на оригинален местен спорт – "бягане с бебешка количка". Из поляните в парковете на града има йога, пилатес или силови тренировки, а сред скалите видяхме и младеж, умело танцуващ с нунджако. Държавата също има отношение – в центъра на града, почти до брега на езерото, е изградена ски-писта. Можем само да гадаем какви са причините за любовта на северните хора към спорта – дали борба с депресията, стремеж към здравословен живот или пък просто удоволствие от движението. Ето