Начин на живот

Косово, една родопско съкровище

Не е необходимо да излизате от границите на страната, за да се похвалите, че сте били в Косово...

Косово, една родопско съкровище

Текстът е от книгата "Селата в България" на Анна Пелова, Гавраил Гавраилов и Михаил Михов. Публикуваме го с любезното съдействие на издателство "Сиела".

Не е необходимо да излизате от границите на страната, за да се похвалите, че сте били в Косово. Нужно е само да карате един час с колата си от центъра на Пловдив по пътя за Смолян и малко след Нареченски бани да отбиете в дясно. Село Косово е последното населено място от област Пловдив и един съхранен родопски пейзаж от времето на Възраждането. До преди десетина години то бе почти изоставено, старите каменни къщи с тикли се рушаха и времето бавно изтриваше паметта за талантливите дюлгери, родени в тях. Но любовта на семейство родолюбиви българи към старите традиции, които с ентусиазъм ремонтират няколко стари къщи, възражда спомена за мястото. Естествено, това е направено с основна цел да се привличат туристи, а регионът е изключително подходящ за тази цел.

Косово е разположено в сърцето на родопския дял Чернатица. Селото е основано сравнително късно в историята – в периода на насилствено налагане на исляма върху чепинските българи. В този мрачен епизод на XVII век, местното християнско население се изхранва основно с отглеждане на животни и добив на дървен материал. След като турците разрушават селището в околностите на манастира на Бяла черква, много семейства бягат от насилието и намират убежище в малка речна долина недалеч от река Чепеларска. Така се поставят основите на Косово. Вероятно името е дошло от чудната песен на косовете, която и до днес може да се чуе наоколо. В следващите двеста години постепенно селото достига своя разцвет, много местни хора научават занаята дюлгерство и са търсени строители на големи къщи от камък, не само в планината, но и в равнината покрай Марица. Старите пътища в планината са дублирали римските трасета, от Косово за равнината се е минавало през билото на рида Чернатица покрай манастира „Св .Св. Петър и Павел“. Това е най-високо разположения манастир в цялата страна, на подобна надморска височина като курорта Пампорово. Назад в историята светата обител преживява множество нещастия поради ограбване или пожари. След последното му изграждане в края на XIX век, са припознати за негови закрилници двамата апостоли и храмовият празник се чества на 29 юни. За съжаление неотдавна отново пожар изпепели основната сграда и след бедствието остана непокътната само белокаменната черква в средата на двора, откъдето идва името на цялата местност – Бяла черква. Там на място през зимата има възможност за начинаещи скиори да се обучават на поляните. За най-запалените по зимните спортове естествен избор си остава посоката Чепеларе и Пампорово. От Косово до двете водещи родопски ски зони се достига за по-малко от час с кола.

Строителните традиции в Косово се виждат днес с просто око. Едни от най-представителните каменни къщи в целия регион са изградени в селото. Няколко от тях са реставрирани и функционират като място за селски туризъм под името „Косовски къщи“. Най-голямата от тях е Хаджийската къща, изградена през 1853 г. от нейния собственик хаджи Георги Станчовски. Той бил най-надарения строител от селото и ревностен християнин. Показателно е, че две години по-рано от собствената си къща е издигнал селския храм „Успение Богородично“. Той е обявен за паметник на културата и е действаща църква към Пловдивска митрополия. Знаменитият строител е оставил след себе си и две от най-знаковите къщи в Стария Пловдив – на фамилиите Куюмджиоглу и Георгиади. Изключително вълнуващо е да бъдете гости в Косово на любезните домакини в старинния архитектурен комплекс „Косовски къщи“, да спите в автентични родопски легла под резбовани тавани и да пиете кафето си в представителния салон, където навремето са били приемани гостите на къщата от нейния стопанин. В района на селото има толкова много варианти за активен туризъм – бране на билки и гъби, риболов, каране на колелета, пешеходни преходи до Бяла Черква, Орехово, връх Персенк или резервата Червената стена. За любителите на дивата природа Косово и околностите му са истински рай. Непременно попитайте как да стигнете до най-високия родопски водопад Сливовдолското пръскало. По Чепеларска река между Юговското ханче и Хвойна има чудесни вирове, където се крият балкански пъстърви и бели мрени. За хората, които искат да релаксират от градския стрес, балнеоложкия курорт Нареченски бани е само на 5 км от селото. Там на място може да ползвате различни процедури, както в държавния санаториум, така и в частните хотели. През лятото покрай бреговете на реката е отворен за посетители и басейн с минерална вода в рамките на симпатичен къмпинг с бунгала и места за палатки.[[more]]В село Косово спокойно може да се върнете век и половина назад във времето, да се отпуснете от динамичното ежедневие, да опитате от вкусните родопски храни, които имат естествен био сертификат. Кухнята в комплекс „Косовски къщи“ е подходяща за всякакви вкусове, заложете на местните деликатеси, сред които катма със сладко от горски плодове, катък, пататник, чеверме, пъстърва на сач. Задължително опитайте от мурсалския чай, отглеждан в Косово. Специалитетите на комплекса са гозбите с диворастящи гъби. Стопаните на "Косовски къщи" могат да ви организират и курс по гъбарство. В Косово се опитват да съхранят романтичния български дух, да не допуснат модерния начин на живот да изтрие спомените на новите поколения за традиционните ни ценности. За повече информация посетете сайта на „Косовски къщи“.

Модерните технологии не са подминали селото. Тук има интернет достъп и сателитна телевизия. На центъра има магазин за най-необходимите неща, пътят се почиства редовно през зимата и е в добро състояние. Ако искате да видите как са живели родопчани, попитайте за старата мелница, това е наистина красиво място. В околностите на селото има няколко параклиса, посетете например този, посветен на Свети Георги. Наистина е чудесно, че само на един час от Пловдив човек може да се потопи в спокойствието на планината – сред чудна природа, гостоприемни домакини и много възможности за пълноценен престой.

[[gallery]]