Начин на живот

Сицилиански средновековни приказки

Какво трябва да видим задължително в Сицилия?

Живеем в свят, в който смесването или, от друга гледна точка, сблъсъкът на култури е почти без аналог в историята. А може би ни се иска предизвикателствата пред нашето време да са по някакъв начин уникални, но всъщност далеч не е така. Сицилия например е едно от онези места в Европа, където Изтокът и Западът не само са се срещнали, но и са оставили след себе си уникални следи, вградени в архитектура и изкуство. Погледнато от перспективата на времето, изглежда сякаш всяка цивилизация се е стремяла да надмине другата по разкош и великолепие. [[quote:1]] В Палермо и околностите му има девет обекта от списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Наричат се арабо-нормански паметници, като всъщност са много повече. Удивително, но след близо десет века и безброй войни, включително сериозни бомбардировки по време на последната, в Палермо е пълно със следи от първите сицилиански владетели, запазен е дори античният водопровод под града.

Странно е чувството в някоя улица да попаднеш на сграда от десети век, при това обитаема и в добро състояние. Подобно е зданието, където сега се помещава ректоратът на университета на Палермо – впечатляващ дворец с вътрешен двор, прекрасно реставриран. Излишно е да добавям колко много говори за хората отношението им към образованието и изкуството – в Палермо имах възможност да се убедя, че и двете са на почит.

Най-монументалният и популярен паметник от арабо-норманския списък е катедралата на Палермо. Погледната от четирите посоки на света, тя представлява четири различни църкви. През ІХ век арабите преправят съществуващата на това място базилика в джамия и едната стена на катедралата и до днес е издържана в напълно арабски стил – със слепи арки, орнаменти и геометрични мотиви. През ХІ век църквата отново става християнска и през следващите векове е достроявана в различен стил – едната фасада е готическа, а онази, която гледа към двора и централната улица, е в типично нормански стил. [[quote:0]] Знаменитият кралски дворец с Палатинската капела в него се извисяват над града и се виждат отдалече. Сградата е достроявана и разширявана толкова пъти, че прилича на съвкупност от няколко различни постройки. Отвътре дворецът е с типичен вътрешен двор с колонади, но нищо от красотата му не може да се сравни с Палатинската капела. За места като това е измислен напълно верният израз, че дъхът буквално спира от красота. Може би още по-вълнуващо е за източноправославните туристи, които в златните византийски мозайки припознават близки и родни образи и мотиви.

Катедралата в Монреале е само на няколко километра от града, но задължително трябва да се посети – в нея особената красота на арабските и византийски мотиви, вплетени в едно, е сякаш в своя абсолют. Подобна красота направо подсказва за намесата на висша сила – точно така, както навремето са вярвали, че сам Бог направлява ръката на художника. [[more]] Останалите обекти в Палермо са замъкът Зиса – днес музей на исляма, доста добре запазен и мистично мрачен; две интересни църкви в центъра на града, наречени Марторана и Сан Каталдо – обърнете внимание на прекрасните мраморни настилки на пода, които са абсолютно запазени, вече повече от хиляда години по тях стъпват възхитените миряни. В Марторана все още стоят и колоните с надписи от корана – предполага се, че прочутият пълководец Георги Антиохийски, по чиято заръка била построена църквата, по този начин подчертавал своя сирийски произход и езика на своето детство, арабският.

Това не е всичко, а легендите и митовете за всяко от тези места са безброй. Нерядко в съседство има манастири, градини и шадравани – още едно напомняне за това колко близко са съжителствали културите в Сицилия през вековете. Неизбежно е да се запитаме дали и след нас в историята ще остане нещо трайно и вечно или само спомен за конфронтация и разделение.