Начин на живот

След Космоса Джеф Безос иска да покори и безсмъртието

Новата надпревара на свръхбогатите

Питър Тил, съосновател на eBay и PayPal, милиардер и популярен инвеститор в IT-сферата, каза пред Business Insider през 2012 г., че за него "смъртта е проблем, който може да бъде решен." Той не е единственият свръхбогат човек, който гледа в тази посока. 

Джеф Безос, най-състоятелният богаташ в момента в света, тази седмица хвърли още повече пари по манията, популярна сред някои милиардери: стремежа да се победи остаряването. Конят на Безос в надпреварата се нарича Altos Labs, обещаващ млад стартъп, основан по-рано тази година в Силициевата долина. Целта на екипа е да се опита да обърне стареенето чрез препрограмиране на човешки клетки.

Altos Labs примамва университетски учени с високи заплати от 1 милион долара годишно или повече.

Информацията е на "Евронюз", които се позовават на доклад на MIT Tech Review. Според оповестените данни на учените е предоставена възможността свободно да изследват как клетките стареят и как биха могли да обърнат процеса. Космическият ентусиаст и основател на Amazon и Blue Origin Джеф Безос не е първият милиардер, насочил вниманието си към покоряването на безсмъртието, но амбицията му го отличава сред останалите. Не за първи път той се разделя с милиони от състоянието си, за да финансира тази своя мечта. 

Това привлече вниманието и на карикатуриста на "Гардиън" Бен Дженингс, който изобрази Безос до работник на поточната линия на Amazon. Репликата на милиардера към работника е следната:

"Ти ще можеш да работиш за мен завинаги."

Данните, изнесени от MIT Tech Review сочат, че Altos Labs също получава финансиране и от руския милиардер Юрий Милнър и съпругата му Джулия. Милнър е известен с инвестициите си в големи компании като Twitter, Spotify, Facebook и Airbnb.

Кой работи по проекта?

Испанският биолог Хуан Карлос Белмонте е готов да се присъедини към компанията. Той е известен със своите изследвания в смесването на човешки и маймунски ембриони. Професор Стив Хорват също се присъединява към екипа. Той е разработчик на така наречения "биологичен часовник", който може да измерва стареенето на човека.  Шиня Яманака, която сподели Нобелова награда за 2012 г. за откриването на препрограмирането, ще бъде неплатен старши учен и ще председателства научно-консултативния съвет на компанията.

"Въпреки че има много препятствия за преодоляване, има огромен потенциал", каза Яманака пред MIT Technology Review. Мануел Серано от Института за изследване на биомедицината в Барселона, заяви, че компанията ще му плати 5 до 10 пъти повече от това, което той печели сега. "Философията на Altos Labs е да прави изследвания, водени от любопитство. Това е нещото, което знам как да правя и обичам да го правя", каза Серано. "В този случай чрез частна компания имаме свободата да сме смели и да изследваме." 

 

Мъск, Безос, Блумбърг, Сорос: най-богатите американци почти не плащат данъци