За по-малко от две години дистанционната работа се превърна в ежедневие за милиони европейци. Около 5% от нас редовно работехме от дома и преди пандемията, но в някои страни този брой се е увеличил повече от четири пъти през последните 18 месеца.
Финландия, Люксембург и Ирландия имат най-висок дял на хоум офис служители на континента, като над 20% от хората там работят от вкъщи, по информация на "Евронюз".
По-голямата част от предприятията не биха оцелели от Covid-19 без помощта на отдалечена дигитална работна инфраструктура. Това повдига въпроси относно законите, които бизнесът трябва да спазва, за да се приспособи към гъвкава работа, като се има предвид популярността й в някои сектори.
Критиците обаче твърдят, че това ще доведе до "корпоративен хаос" за години напред.
Проучване, проведено по-рано тази година от платформата за бизнес комуникация Slack, установи, че почти една трета от британските работници биха били по-малко склонни да кандидатстват за работа, ако работата от вкъщи не е опция.
Португалия е стигнала най-далеч по този въпрос с публикуването на тяхната "Зелена книга за бъдещето на работата", която очертава мерки за дистанционна и хибридна работа, които да се предлагат като автоматична разпоредба от работодателите.
Техният заместник държавен секретар по труда Мигел Кабрита призова страните от ЕС да пристъпят бързо с плановете си за регулиране на дистанционната работа, като заяви, че бързите действия ще увеличат максимално възможностите и ще намалят рисковете.
Кои държави вече предлагат работата от разстояние да се превърне в законно човешко право? Отговор получаваме от "Евронюз".
Германия
Германия е изключителна страна в тази дискусия като единствената държава в Европа, която официално е затвърдила дългосрочните намерения за нови закони. Миналия януари стана задължително работните места да предлагат на персонала възможност да работи от вкъщи, стига "да няма убедителни оперативни причини да не го правят".
Това се предлага като опция, а не като задължение.
Работодателите също се насърчават да предлагат гъвкаво работно време, тъй като борбата на Германия срещу Covid-19 продължава.
Местните власти могат да се свържат с фирми, които не спазват изискванията, и да поискат да обяснят причините, поради които не допускат служителите им да работят дистанционно.
Португалия
Португалия беше първата държава в Европа, която стартира временен правен режим за работа от разстояние. Мерките обаче ще продължат само докато страната е в извънредно положение, което се очаква да продължи поне до края на тази година.
Нарушенията при прилагането на режима се считат за "много сериозно нарушение" с глоби между 2 040 и 61 200 евро, независимо от размера на бизнеса.
Въвеждането на ново законодателство може да бъде дълъг процес. Поради тази причина останалите държави, които ще разгледаме, все още не са въвели официални регулации по отношение на работата дистанционно, но вече гледат в тази посока.
Продължава на следващата страница...
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...