Начин на живот

Спокойно, човечеството е преживяло и по-тежки кризи от Covid-19

Историята помни

Спокойно, човечеството е преживяло и по-тежки кризи от Covid-19

Photo by Otis Historical Archives, National Museum of Health and Medicine/Wikipedia

Представете си, че сте родени през 1900 г. Когато сте едва на 14 години, започва Първата световна война и завършва точно когато сте навършили пълнолетие. Тя противопоставя Антантата (Франция, Руска империя, Великобритания, Сърбия, САЩ и други), с Централните сили (Германия, Австро-Унгария, Османска империя и България). Сблъсъкът е толкова кървав, че отнема живота на около 22 милиона души по целия свят.

Точно когато човечеството започва да се съвзема след една от най-тежките войни в историята му, възниква световната пандемия от „испански грип”. Пандемията обхваща целия свят и продължава от януари 1918 г. до декември 1920 г. Толкова е мащабна, че успява да достигне дори до най-отдалечените кътчета на планетата – Арктика и островните групи в Тихия океан. Последиците са толкова тежки, че и до днес не може да се каже точно колко души за загинали. Учените смятат, че числото е някъде около 50 милиона души.

Ако все пак сте успели да преживеете Първата световна война и испанския грип, вече сте в разцвета на силите си и сте навършили 20 години. На 29 обаче ви застига световната икономическа криза, която започна с краха на Нюйоркската фондова борса и се отразява на целия свят. Голямата депресия причинява инфлация, безработица и глад и е най-продължителната, тежка и мащабна криза през XX век.

Когато сте на 33 години, нацистката партия в Германия осъществява държавен преврат и установява на правителство на Третия райх...

Продължава на следващата страница


Вече сте на 39 години, когато започва Втората световна война – най-тежкият военен конфликт в цялата човешка история. В него се включват почти всички държави в света – участват или в Антихитлеристката коалиция, или в Тристранния пакт на Германия, Италия и Япония, към който по-късно се присъединява и България. Заради войната умират между 70 и 85 хиляди милиона души.

Ужасът приключва, когато сте на 45 години, но е съпроводен от Холокоста, в резултат на който умират 6 милиона евреи, а още хиляди са преследвани, изселвани и тормозени заради произхода си. Когато сте на 52, започва Корейска война, след това идва Виетнам...

Нашето поколение има щастието да живее в мирни времена и да не се лишава от свои основни човешки нужди. Ако четете това, значи имате достъп до електричество и явно можете да си позволите електронно устройство с интернет – привилегия, която и днес е чужда за много хора по света. Вероятно имате семейство, храна и вода, покрив над главата си.

На прага на предполагаемата четвърта Covid вълна е особено трудно да запазим надеждата, че животът ще се върне към стария си ритъм. Коронавирусът отне живота на над 4 милиона души, но за разлика от миналото, днес всеки един от нас носи отговорност както за своето собствено здраве, така и за това на околните. Не сте безпомощни, защото имате възможността да се ваксинирате – избор, който жертвите на испанския грип са нямали. Над 20 милиона души са починали, преди да се открие ваксина срещу заразата.

Днес науката е напреднала достатъчно, че да ни даде шанса да се погрижим за себе си и да минимизира възможността от летален край. Защото, независимо колко тежка е пандемията, човечеството винаги намира начин да излезе от нея и да се завърне още по-силно и осъзнато. 

 

Уроците на Covid-19, които не трябва да забравяме