Начин на живот

Стадионът като паметник на културата

Олимпийският стадион в Берлин е доста назад в списъка ми с обекти за посещаване и ако не живеех с двама мъже, нямаше да стигна до него скоро. Оказа се, че това е много интересно място, където се влиза с входен билет като в музей и е свидетелство за историческото развитие на Германия от един век насам – а в Берлин няма много запазени паметници от това време.

Стадионът като паметник на културата

Олимпийският стадион в Берлин е доста назад в списъка ми с обекти за посещаване и ако не живеех с двама мъже, нямаше да стигна до него скоро. Оказа се, че това е много интересно място, където се влиза с входен билет като в музей и е свидетелство за историческото развитие на Германия от един век насам – а в Берлин няма много запазени паметници от това време.[[more]]Когато през 1912 година Берлин е избран за домакин на Олимпийските игри през 1916 година, немското правителство решава да построи подходящ стадион за събитието. По-късно игрите са отменени заради войната, но стадионът остава. През 1931 година Берлин отново е избран за домакин на Олимпийски игри – тези през 1936 година - които стават повод Третият райх да демонстрира своето величие. И част от тази демонстрация е Олимпийският стадион – разширена версия на първоначално построения. Интересен факт е, че стадионът още от 1916 година до последните му реконструкции след войната е проектиран от едно и също семейство – Ото Марх и синовете му Вернер и Валтер.

Всъщност това е цял комплекс, който освен стадион включва също и скулптурни композиции, декоративни елементи, сгради с различно предназначение и терени за разни спортове – от конен спорт до хокей. Всичко това е разпръснато на огромна площ, разходката по която е вероятно същата, каквато е била през далечната 1936 година.

Германците нямат навика да пренаписват историята си в нечия полза, така че още първата информационна табела на входа честно съобщава, че по идея лично на Хитлер около стадиона са построени каменни стели в чест на всички олимпийски шампиони на Германия в съвременните олимпийски игри – двама от тях евреи. Също така като паметник е поставена олимпийската камбана, със свастиките по нея. А по каменните стени още личат дупките от куршуми – както на много места из града.

Самият стадион работи и до днес и има напълно съвременен вид – особено прочута е синята настилка на пътеките за бягане, която се продава в малки сувенирни торбички в магазина на входа. Седалките са поочукани и с лепенки по тях, но навсякъде е абсолютно чисто!

Кварталът наоколо е много зелен, с красиви къщи и градини. Ако посещавате Берлин в топлите месеци – не пропускайте Олимпийския стадион.