Начин на живот

Тайната градина: лятна грижа за растенията на балкона

Какво трябва да правим?

Имахме доста време да обновим градината си на балкона, но с настъпването на новия сезон може би ни е трудно да продължим с правилните грижи. Как да се справим по-лесно и успешно, ни споделя днес нашият гост-автор Боряна Михайлова от botanika.bg 

Ако се чудите как се стигна до тази джунгла на балкона, пролетният ентусиазъм за нов живот е виновен! Благодарение на него сега саксиите ни преливат от разсади. А сега накъде?!

Ето нашите лесни съвети как да се грижите за всички растения, които отгледахте от семена:

Когато семената покълнат, отстранете по-слабите кълнове от всяко гнездо, за да може най-силното да продължи да се развива правилно. Когато младите растения достигнат 4 – 5 същински листа, можете да ги пресадите в постоянните им саксии на балкона.

От този момент нататък, започва лятото! Ето всичко, което трябва да правите в рамките на 15 минути на ден:

Поливайте

През лятото растенията се нуждаят от повече вода.

Едногодишните цветя и зеленчуци изпълват жизнения си цикъл в рамките на една година и развиват значително по-плитка коренова система. По време на летните горещини едногодишните растения страдат и трябва да се поливат ежедневно, тъй като горният слой почва бързо се нагрява през горещите дни и освен от суша, едногодишните растения могат да бъдат засегнати и от прегряване на корените.

Многогодишните растения имат по-дълбоки корени, които им позволяват да издържат известно време на по-екстремни горещини.

Поливането на балконски растения и градински саксии е равносилно на подхранване – добре овлажнените растения имат буен и здрав растеж. Саксийните растения трябва да се поливат и сутрин, и вечер. Сутрешните поливки ще помогнат на цветята ви да се справят с изтощителното лятно слънце, а вечерните ще ги възстановят след горещия ден. Колкото по-малка е саксията, толкова повече вода трябва да й осигурите, така че най-добре ползвайте по-големи саксии, които ще успяват да задържат част от влагата през целия ден.

Подхранвайте

Пролетта е времето когато всички растения, които отглеждаме сезонно или през годините, навлизат в активна фаза на развитие и от торовете, с които ще ги подхраним, ще зависи дали ще изхранят едри цветове и вкусни плодове.

Колкото по-голямо е растението, преди да започне да цъфти/плододава, толкова по-добре може да изхранва плодовете и цветовете си. Има няколко момента, в които подхранването е най-необходимо:

• При пресаждане.

• Когато се образуват цветните пъпки.

• Когато се образуват плодовете или растението разцъфти.

• На всеки 2 седмици след това – за по-сладка, красива и дълготрайна реколта!

Има още...


Премахвайте сухите листа и прецъфтелите цветове

Колкото по-често прочиствате саксийните растения, толкова повече нови цветни пъпки ще получите. Сухите листа са причина за развитие на болести и неприятели и също трябва да се премахват редовно.

Наблюдавайте растенията за болести и вредители

Листните въшки са чест вредител, който атакува външните растения, изтощава ги и ги прави лесна жертва на много бактериални болести и лоши климатични условия. Обикновено листните въшки се струпват в групи по крехките млади листа и новите цветни пъпки. Преглеждайте редовно и внимателно, а при първи признаци – действайте!

Някои безвредни начини за борба с вредители са:

• Отмиване с вода.

• Пръскане със сапунен разтвор.

• Привличане на насекоми, които се хранят с лисни въшки.

• Засаждане на ароматни цветя, които прогонват вредителите с аромата си: невен, тагетес, ехинацея, лавандула, босилек и т.н.

Редовно берете реколта

Колкото по-често берете реколта, толкова повече реколта ще имате. Това важи за всички растения – цветя, подправки и зеленчуци. Реколта се събира сутрин рано преди силното лятно слънце. Ако забележите цветни пъпки по подправките, отстранете ги – това ще подобри вкусовите качества на листата им и ще удължи свежата реколта.

Съвет: Ако през почивните дни не сте вкъщи, има опасност да намерите растенията си засъхнали поради липса на вода.

Как да спасите засъхнало растение?

След като се приберете и видите подобна ситуация, не се опитвайте да възстановите водното равновесие в саксиите с обикновена лейка – водата просто ще се стича към подложката на саксията през големите пукнатини в почвата на растенията. Най-добре е веднага да потопите саксията в широк съд с вода и да я държите там, докато на повърхността на водата спрат да излизат въздушни балончета. След това саксията трябва внимателно да се извади, да оставите водата да се отцеди и едва тогава може да я поставите на предишното й място. Така влагата в саксията ще е достатъчна за растението. По-нататък можете да поливате по обичайния начин.

 

8 съвета за осем пъти по-трайни летни букети