Начин на живот

Тежка, но затова пък безкрайна: работата на майката

"Аз мисля за всичко" - скритият товар на жените

Тежка, но затова пък безкрайна: работата на майката

Снимка: Standsome/Pixabay 

Когато става дума за домашните задължения, жените поемат огромната част от емоционалния и когнитивния труд в семейството, което ще рече, че мислят за всичко, свързано с домакинството и отношенията в дома. Защо е така е какво може да се направи, се говори в тази статия на BBC, която разкрива интересни детайли за скрития товар на жените и която преведохме частично за вас.

От Българския фонд за жените обърнаха внимание на този текст и преведоха голяма част от него, защото направените изводи важат в още по-голяма степен за българското общество, въпреки че явно са валидни и за британското.

Да организира среща с други родители и деца за игра, да се погрижи за медицинските и зъболекарските прегледи на детето, да помисли как да сготви здравословна храна, но в същото време да скрие зеленчуците в нея, така че детето да не откаже да я яде, да планира покупките на хранителни продукти и всичко друго, необходимо за семейството и децата, да проследи дали децата се справят с учебната програма, дали имат нужда от нови обувки и кога да се купи нова пералня…

Всяко от тези неща може да ви изглежда като малка задача, но целият този товар се трупа. И ако попитате една стандартна двойка от мъж и жена с деца – кой върши обикновено тази работа, най-вероятно ще получите един и същ отговор:

"Майката."

Редица проучвания показват, че жените вършат огромната част от домашната работа и грижата за децата. Много двойки се опитват да разпределят тези задължения по равно, но поради различни структурни и социо-икономически причини, все още в края на краищата продължават да поддържат типичните полови стереотипи с начина си на живот.

Дори и в двойки, които полагат усилия и смятат, че се справят добре в това отношение, много от скритите форми на работа в края на краищата остават при жената.

Нещо повече – все повече проучвания сочат, че жените изпълняват много повече мисловен и емоционален труд в семейството, отколкото мъжете.

Ако разберем защо е така, може би ще имаме и повече информация как става така, че не само не вървим към повече полово равенство, но дори се връщаме назад, въпреки че в момента тази тема се дискутира повече от всякога. А по-доброто познаване на това скрито бреме, би помогнало на партньорите да разпределят задачите по-справедливо и да помогне най-вече на майките да получат глътка въздух.

Невидимата, безкрайна работа

Забелязват се три понякога припокриващи се сфери на скрити ангажименти.

Първата е т.нар. "когнитивно или мисловно бреме" – всички практически елементи, за да се движи едно домакинство, включително комуникацията с другите родители около срещите за игри на децата, пазаруването и планирането на всички семейни ангажименти.

Следва "емоционалното натоварване", което включва грижата за емоционалното добруване на цялото семейство, успокояването на децата винаги когато са болни, недоволни или има някакви проблеми, включително такива свързани с порастването им или с училище.

И третото е "менталното натоварване" – подготовката, организацията и успокояването на всичко, така че семейното благоденствие да е налице. Тук ролята на жената е да предвиди и успокои навреме всички възможни проблеми с децата и не само.

Цялата тази работа е напълно скрита и трудна за измерване и назоваване.

Постоянно съществува заплахата жената да прехвърли част от всички тези домашни проблеми и задачи и върху професионалния си живот, особено в условията на пандемия и животът ни в затворените домове по време на карантината.

Има и още...


Скорошно проучване показва, че майките са по-стресирани, по-уморени и по-малко щастливи при отглеждането на децата, отколкото бащите, които се радват на по-ясно разделение на професионалното и личното. Шведско изследване доказва връзката на тези дисбаланси и извънредно скрито натоварване при жените, което често води до проблеми във връзките, които понякога завършват с техния разпад и раздяла на партньорите.

"Скритата работа", която носим и на работа

Скритата работа е трудна за измерване, защото е невидима и се изпълнява вътрешно, което затруднява това да разбереш къде започва и къде свършва. През 2019 г. Алисън Дамингър, докторантка по социология и социална политика в Харвардския университет, установява, че докато повечето участници в нейното проучване за когнитивния домакински труд осъзнават, че жените получават "лъвския пай", това все още не е "нормирана форма на работа".

След проучване на 35 двойки тя установява, че мъжете се позовават на съпругите си, използвайки термини като "ръководител на проектите у дома", или казват, че "жените следят повече".

Всъщност Дамингер идентифицира четири ясни етапа на умствения труд, свързани с домакинските задължения:

предвиждане на нуждите, идентифициране на възможните варианти, вземане на решение и след това наблюдение на резултатите.

Изследванията показват, че майките са направили повече и през четирите етапа. Докато родителите често са взимали решения заедно, то след това майките са правили повече по останалите точки. С други думи, бащите са били информирани, когато става въпрос за решения, но майките са вложили труд около, преди и след тях.

Тази скрита работа има различни въздействия. Знае се например, че жените са по-склонни от мъжете да се притесняват от грижите за децата, дори когато не са с тях. Това причинява допълнителен стрес, защото мисълта за децата винаги присъства – дори когато трябва да се концентрираме върху други неща или да работим съсредоточено.

 

Надя Дерменджиева: "В България все още се надяваме и жените да сме хора"