Триъгълникът на здравето служи като графика за измерване на психическото, физическото и социалното здраве на индивида. Първоначално създаден като училищен проект в Аляска през 1997 г., триъгълникът на здравето е адаптиран от Световната здравна организация (СЗО), която определя здравето като „състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто липсата на болест или недъг." Поддържането на баланс и в трите области е от съществено значение за здравословния начин на живот.
Защо трите компонента имат значение? Здравето е нещо повече от това да сте достатъчно здрави, за да вдигате тежести или да се храните здравословно. Истинското здраве обхваща и трите аспекта - физическо здраве, психическо здраве и социално здраве. Вземането на решения за това какво ядете, как и колко се движите и с кого прекарвате времето си, влияе върху риска от заболяване и здравето ви като цяло.
Физическо здраве
Физическото здраве включва всичко, свързано с вашето тяло, включително упражнения, това, което ядете, употребата на медикаменти и алкохол, теглото ви и приема на вода. Воденето на активен начин на живот е един от начините да осигурите физическото си здраве, но това не е единственият.
Движение
Американската сърдечна асоциация (AHA) препоръчва на възрастните да отделят поне 150 минути (два часа и половина) за умерени до енергични аеробни упражнения всяка седмица. Тази сума често се разделя на 30-минутни сесии за пет дни и може да включва всичко - от разходка около блока до интензивна кардио тренировка. Aсоциацията също предлага включването на силови тренировъчни дейности поне два пъти седмично.
Физическата активност влияе на много, да не кажем на всички - от вътрешните системи на тялото, които работят заедно, за да ви поддържат здрави и щастливи. Всички тези системи са свързани по сложни начини, но като цяло физическата активност е ключова за подпомагането на тези системи да функционират в хармония. Упражненията подобряват здравето на мускулите и костите, може да увеличат гъвкавостта, да предотвратят хронични заболявания, да подобрят имунната ви система и дори да подобрят сексуалния ви живот.
Доказано е също, че упражненията имат значително въздействие върху психичното здраве. Изследванията са установили, че упражненията могат да повишат нивата на серотонин, като помагат на мозъка ви да регулира по-добре настроението и апетита. Той също така предизвиква освобождаването на ендорфини, естествени хормони, произведени в мозъка, които насърчават чувството на щастие и благополучие.
Хранене и прием на вода
Това, което влагаме в тялото си, е един от най-важните аспекти на физическото здраве. Това, което избираме да ядем, може да повлияе не само на физическото ни здраве, но и на психическото ни благополучие. СЗО потвърждава, че храненето играе критична роля за нашето здраве и доброто хранене води до по-силна имунна система, по-нисък риск от развитие на диабет и сърдечно-съдови заболявания и по-дълъг живот.
Храната често играе особено важна роля в социалните среди. Социалният аспект на храненето е също толкова важен, колкото и това, което ядем, когато става въпрос за задоволяване на основните ни хранителни нужди.
Телата ни са 60% вода и разчитат на подходяща ежедневна хидратация, за да поддържат правилното функциониране. Дехидратацията може да причини главоболие, наддаване на тегло, умора, суха кожа и световъртеж; но лошият прием на вода не ни засяга само физически. Проучванията показват връзка между дехидратацията и чувството на депресия, объркване и тревожност.
Има и още....