Начин на живот

Учени откриха близо 50 вреди от социалните мрежи

Авторите на изследването обособяват десетките опасности в социалните медии в шест специфични области

Учени откриха близо 50 вреди от социалните мрежи

Снимка: MarieXMartin/ Pixabay

С днешна дата светът вече е станал прекалено широк, за да бъде събран в тясно съзнание. Социалните мрежи, без съмнение, са удобство и възможност да си комуникираме свободно – нещо, за което хората в миналото са си мечтали. Подобно на всичко останало обаче, социалните медии също могат да носят със себе си рояк от дефекти, ако прекалим с използването им. Истината изисква да признаем, че често се превръщаме в бегълци, които ползват социалните мрежи като таен тунел, за да прескачаме в един по-безотговорен и далечен на реалността свят. А това води със себе си последствия с остър връх, които усилено ни следват по петите.

Скорошно проучване разкрива тъмната страна на социалните мрежи, която крие много потенциални рискове за психичното състояние. От троленето в социалните медии до кибертормоз и заплахи срещу правото ни на неприкосновен личен живот.

Учени от Технологичния университет в Сидни са открили 46 специфични вредни ефекта от използването на социалните мрежи. Сред тях са физически вреди, проблеми с психичното здраве, въздействие върху продуктивността в работата или в училище, както и проблеми със сигурността и личния живот, съобщава „Стъди Файндс“.

Повече от 3,6 млрд. души, което е около половината от световното население, използват социални мрежи като Фейсбук и Инстаграм. Според учените най-добрият начин да се заобиколят тези опасности, е да бъдем по-наясно с тях и да проявяваме умереност, когато сме в онлайн пространството.

"Световната здравна организация призна необходимостта от по-нататъшни изследвания на зависимостта към информационните технологии, както и нуждата от разработване на стратегии за предотвратяване и лечение на този проблем" - казва д-р Ейла Ерфани, заместник-ръководител на Училището по информация, системи и моделиране към Технологичния университет.

Авторите на изследването обособяват десетките опасности в социалните медии в шест специфични области.

Нарушения в социалното общуване: Това включва както психологически вреди, като депресия, тревожност или ревност, така и други щети за потребителите, като загуба на време, енергия и дори пари.

Досадно съдържание: Тези вреди се появяват, когато потребителите разглеждат съдържание, което ги дразни, разстройва или изнервя. Обикновено това включва смущаващо, насилствено, сексуално или неприлично съдържание.

Загриженост за неприкосновеността на личния живот: Това са заплахи за неприкосновеността на личния живот, свързани със съхраняването, повторното използване или споделянето на лична информация с трети страни.

Заплахи за сигурността: Това са вреди от измама или заблуда, които могат да възникнат при фишинг (когато извършителят приема чужда самоличност онлайн).

Кибертормоз: Това включва всякаква злоупотреба или тормоз от страна на групи или лица, които изпращат обидни съобщения, лъжат за други хора, преследват лица или разпространяват слухове.

Ниско ниво на производителност: Това се отнася до отрицателното въздействие, което използването на социалните медии може да окаже върху работата или академичните постижения.

"Прегледахме повече от 50 научни статии, публикувани между 2003 и 2018 г. Някои от най-често срещаните негативни въздействия включваха психологически вреди като ревност, самота, тревожност и понижено самочувствие, както и неща като излагане на зловреден софтуер и рискове от фишинг“- споделя докторантката и автор на изследването Лейла Борун.

Важно е да помним едно, докато гледаме в захлас някоя социална мрежа в метрото напът за вкъщи – светът, погледнат през дисплея на телефона, не е и наполовина толкова привлекателен, колкото този през прозореца.

„Фейсбук“ дава един милиард долара на инфлуенсъри, за да стане популярен сред младите