Начин на живот

В парижкия Hôtel Plaza Athénée откриха приказна ледена пързалка

Празнична приказка за деца и родители

Със старта на зимния сезон една от най-красивите тераси на Париж, разположена в ресторант La Cour Jardin в двора на легендарния Hôtel Plaza Athénée, се превърна в приказна ледена пързалка. До февруари 2020 г. гостите на хотела ще могат да се потопят във вълшебната атмосфера на зимните празници, благодарение на трептящите загадъчни светлини и искриците на коледните елхи.

Докато децата се радват на пързалянето с кънки на лед под наблюдението на квалифициран инструктор, родителите ще имат възможност да опитат творенията на главния сладкар Анджело Муса на чаените церемонии в ресторант La Galerie.

Тази година за първи път непосредствено до ледената пързалка беше открита очарователна коледна зала, където всеки може да си купи греяно вино, горещ шоколад и коледни сладкиши: гофрети от Анджело Муса и Александър Дюфо, бисквитки, сладки с джинджифил и мраморна торта, да не говорим за шоколадовите мъфини и коледния кекс кугелхопф.

„Франция е страна, в която гастрономията е "кралица". Място, където има много, много невероятно талантливи майстори. В същото време съм убеден, че има място за всички. Основното е да отделяте достатъчно време за изучаване на вашия занаят, да усвоите основите добре и методично. За да станете добър майстор сладкар, трябва да натрупате достатъчно опит, а за тази цел ще са ви необходими години. Трябва да сте настойчиви в работата си, никога да не се отказвате, ако нещо не се получава от първия път. Все пак сладкарското изкуство е богато с многообразието си и дори 3 години са твърде малко, за да се постигне достойно ниво. Опитът ви дава увереност в себе си, а тя е ключът към успеха“, казва Анджело Муса за своята професия.

И като се съчетаят вълшебните френски сладкиши с радостта от ледената пързалка, няма как у нас да не остане един ярък и незабравим спомен. Париж ни примамва с едно прекрасно изживяване.

Входът за пързалката е достъпен за деца на възраст от 3 до 12 години.

 

Как да направим празничния сезон природосъобразен?