Начин на живот

Вдъхват нов живот на телефонните кабини във Великобритания

В Обединеното кралство в момента има внушителната бройка от близо 21 000

Вдъхват нов живот на телефонните кабини във Великобритания

снимка: Mikes-Photography/ Pixabay

Светът се развива с особено бързи темпове, а животът ни постоянно се променя. Това е и причината за бързото остаряване на предмети, които са били значими в миналото. И макар много от тези вещи вече да са извън употреба и никой да не протестира бурно срещу това, нещата са малко по-различни, когато се заговори за червените улични кабинки в Англия.

Червените телефонни кабини са един от символите на Лондон. Те се появяват през 1926 г. На аукцион някои от първите образци биха могли да бъдат купени от колекционери за еквивалента на близо 25 000 лева. Любопитен факт е, че те са създадени по дизнай на сър Гилс Скот, архитектът на електроцентралата "Банксайд", в чиято сграда днес се помещава световно известната галерия за модерно изкуство "Тейт Модерн", пише Гардиън.

В Обединеното кралство в момента има внушителната бройка от близо 21 000 от тях и британският телекомуникационен регулатор "Ofcom" предложи алтернативи за спасяване на около 5000 от тях. Защитените телефонни кабини са от региони с малко или без никакво телефонно обслужване, както и в горещи точки на злополуки или самоубийства. По данни на благотворителна организация за ментално здраве всеки телефон, в който има повече от 52 обаждания през последната година, също ще бъде съхранен.

 

Динамичният свят и прогресът са довели до това, че около половината от телефонните кабини на Обединеното кралство вече са премахнати, а повече от 6500 от тях са намерили ново предназначение. Добрата новина е, че местните организации могат да закупят червените улични кабинки за символичната цена от един паунд и да им вдъхнат нов живот. В този дух - над 6000 от тях са трансформирани за други цели, като обществени библиотеки и малки музеи.

Мартин Фейгън от благотворителната организация "Heartbeat" e закупил общо 100 телефонни кабинки, в които е инсталирал обществени дефибрилатори. През 2014 г. общинският съвет на Лондон пък реши да превърне някои от кабините в безплатни зарядни устройства за мобилни телефони. Тъй като електричеството за целта се произвежда от слънчеви батерии - възобновяема, зелена енергия - тези кабини са пребоядисани в тематично зелено, а кабина в Уорли, Западен Йоркшир е превърната в най-малкия музей в света, а има и дискотека!

С днешна дата кабинките за телефони получават нов живот и допълнителна доза колорит, която да ни напомни, че настоящето може да си стисне ръката с миналото и да го надгради, без да се налага да го разрушава.

Най-малката дискотека в света е телефонна кабина