Начин на живот

Всичко на мястото си: 10 неща, които уча от Мари Кондо

Минимализмът има значение, защото е начин да сме свободни.

Всичко на мястото си: 10 неща, които уча от Мари Кондо

Книгата й е хит, предаването й е мега хит. Японката Мари Кондо е тук, за да подредим нещата си, за да подредим мислите, за да подредим живота си. Ако имах повече време, щях да имам и доста по-голям успех в изхвърлянето на вещи, които не ми носят моментална радост. Но и на малки крачки се радвам. Например от два месеца държа на балкона един кашон кухненски принадлежности (от колко дървени бъркалки има човек нужда в живота си?) и съм им дала срок. Ако не отворя кашона до края на месеца изхвърлям всичко. Дори да нямате време за генерални крачки, като начало въпросът е да се спазват принципите. Аз например все още не съм се престрашила да сгъвам всичко на руло, моето пране също страда от липсата ми на време и е навсякъде из спалнята, но съм набелязала един шкаф с дискове например, който ще сподели съдбата „благодаря, довиждане!“. И това ще стане още утре.

Ако още не знаете коя е и какво прави Мари Кондо – тя ни учи не само как да си разтребваме, а и как никога повече да не разхвърляме. За мен най-важният урок до момента е, че ако нещо не ти е трябвало с месеци, то вероятно никога няма да ти потрябва, и няма нужда да стои в къщата ти и да затормозява излишно атмосферата.

Минимализмът има значение, защото е начин да сме свободни. А за един Водолей като мен, това е най-важното нещо в живота.

Задържайте само нещата, които ви носят радост

Това звучи направо шантаво, но е „пулсиращото сърце“  на успеха на метода Кон Мари. Ако нещо не ви носи радост, то е за боклука. Ограничавайте компромисите до малко и необходими за вас неща. С хората е по-сложно, но принципът си остава.

Сортирайте нещата си по категории, не по стаи

Не е ефективно да се организират нещата стая по стая. Това само по себе си е хаос. Означава, че не можете например да държите кърпи из цялата къща, както и да сте ги „подредили“ в стаите. Тоест всяко нещо трябва да е на мястото си в някое от помещенията. Избягвайте дублиране.


Не бъдете твърде носталгични

Наистина ли е важно да притежавате билет от кино от 1993 година? Или колекция коледни картички? Колко точно мартеници имате? Спрете с трупането на подобни неща в кутии, ако толкова имате нужда от подобни неща, организирайте ги в скрапбук албум. Смело на боклука!

Уважавайте нещата, които имате

Самият факт, че нещо е захвърлено, неподредено, изсулващо се от закачалката, грозно, смачкано и забутано някъде, означава, че нямате нужда от него, но и че не уважавате нещата си. Затова, когато се отървавате от него, благодарете му, сгънете го и го изхвърлете. Полупразен гардероб с чинно подредени, изгладени и перфектно сгънати неща е изключително щастлива гледка.


Научете изкуството на сгъването

Според Мари Кондо дрехите са по-щастливи, ако са сгънати. Тя препоръчва, след като са сгънати правилно, да бъдат сортирани вертикално, така че да се вадят от чекмеджета и скринове лесно, без да се разбутват другите. В това намирам логика всеки път, когато видя как мъжът ми си е извадил тениска от колона хоризонтално разположени тениски...

Отървете се от хартията

Абсолютно всяка хартия, която не е нужна, трябва да се изхвърли. Намираме се в дигиталната ера. Що се отнася до документи и неща, които няма как да изхвърлим, Кондо препоръчва да се организират на две части – документи (хартия), които трябва да запазим и документи (хартия), с които трябва да се справим.


Открийте чудният свят на системите за организиране

От щайги, през всевъзможни кутии за складиране, дори такива „направи си сам“ – стремете се към красота, към наслада и радост – Pinterest  е раят! Харесайте и действайте. Нали помните онази мутренска съпруга, на която й показаха тъмното складче, наречено „гардероб“, с отвратителни метални етажерки и мокет, върху които стояха маркови чанти... Мари Кондо би припаднала на мига при тази гледка.

Всичко изправено!

Това го споменах, но отново – не подреждайте нещата едно върху друго. Подреждайте изправени. Според Мари Кондо така можем и да контролираме какво притежаваме, да го сортираме по цветове например и да не купуваме по няколко пъти неща, които вече имаме.


Започнете от нулата

Когато дойде моментът да отделите време, започнете от нулата. Изпразнете изцяло гардероба и дори стаята. Подреждайте внимателно, с идея и само това, което сте оставили, защото ви носи радост.   

        

Запитайте се защо

Мари Кондо казва, че преди да започнете да реорганизирате дома си, нещата си, живота си, трябва да се запитате „Защо?“.  Тя казва, че повечето от нещата, които притежаваме, могат да влязат в една от следните 3 категории: привързаност към миналото, страх от бъдещето или комбинация от двете. Така че, колкото по-добре разберете мотивите си, толкова по-лесно ще е да прескочите препятствията към радостно, светло и чисто бъдеще.

 

Вижте и повече за японката, която разпръсква радост по света!