Начин на живот

Забравената къща на Пиер Карден

Къща от мехури на средиземноморския бряг

Забравената къща на Пиер Карден

Снимки: elledecoration

През 1975 г. унгарският архитект Анти Ловаг започва да проектира за френския индустриалец Пиер Бернар напълно невероятна сграда недалеч от Кан. След 14 години в град Теул сюр Мер, на една скала на средиземноморския бряг, се появява удивителната къща Palais Bulles (Bubble House), чийто авангарден облик изглежда футуристичен дори в наше време. След смъртта на Бернар през 1991 г. имението от 1200 квадратни метра е придобито от модния дизайнер Пиер Карден.

Ловаг е искал да построи сграда, която да имитира най-ранните примитивни жилища на човека – пещерите. Първият етап от строителството е създаването на желязна рамка, която очертава архитектурните особености на къщата, прозорците и вратите. След това конструкцията е покрита със слой от бетон чрез пръскане.

Пространството на къщата включва панорамна всекидневна, банкетна зала, 10 спални, амфитеатър за 500 души, както и живописни басейни и водопади – прилежащата градинска площ е 8500 квадратни метра. Имението е станало свидетел на много партита и ревюта на Карден.

Когато човек е вътре, се създава цялостно усещане за откъсване и изолация от реалността, което вероятно е и търсен ефект, след като имението се намира на скала. Всяко отделно пространство (къщата е сглобена от почти независими мехури) е оборудвано с огромни отвори с изглед към морето. Почти всички мебели са създадени специално за този проект и сами по себе си са предмети на изкуството: зашеметяващи аморфни фотьойли, дивани, легла.

Удивително е, че къщата е в доста лошо състояние: покривът на места тече, акрилът в прозорците илюминатори (там се използва дебел акрил вместо стъкло) има пукнатини, които са покрити с лепяща лента. Мебелите отдавна се нуждаят от реставрация. Изглежда, че никой не се интересува от къщата.

Травертиновите басейни в градината изглеждат впечатляващо, каскадно спускащи се от един от покривите на къщата. От практична гледна точка къщата е неудобна за дълго пребиваване, по-скоро само за няколко седмици. Но кой има нужда от практичност, ако живее в истински скулптурен шедьовър?

 

„Минало-настояще-бъдеще“ – музеят на Пиер Карден