Начин на живот

Защо е толкова важна срещата за климата в Глазгоу

Извънредна климатична ситуация

Защо е толкова важна срещата за климата в Глазгоу

Снимка: Johannes Plenio / Unsplash

Екстремните метеорологични явления, свързани с изменението на климата – включително горещи вълни, наводнения и горски пожари – се засилват и всички виждаме това. В България през това лято бяха регистрирани рекордни температури (на места достигнаха 43 градуса), Германия преживя опустошителни наводнения, пожарът на остров Евия е най-големият в гръцката история. 

Изминалото десетилетие беше и най-топлото в историята и правителствата са съгласни, че са необходими спешни колективни действия.

Какво е COP26 

В продължение на почти три десетилетия световните лидери се срещат се срещат почти всяка година, за да изработят глобален отговор на извънредната климатична ситуация. Съгласно Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (UNFCCC) от 1992 г., всяка страна на Земята е обвързана с договора да „избягва опасното изменение на климата“ и да намери начини за намаляване на емисиите на парникови газове в световен мащаб по справедлив начин.

COP означава "Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за климата", а тази година ще се проведе 26-ият форум, на който домакин е Обединеното кралство. Представители на близо 200 държави ще се срещнат в Глазгоу, Шотландия, и в продължение на две седмици от 31 октомври до 12 ноември ще обсъждат възможностите за по-сериозни действията за справяне с глобалното затопляне. 

Съгласно Парижкото споразумение от 2015 г. страните (и България в това число) трябва да намалят емисиите на парникови газове, за да ограничат глобалното затопляне до 2°C и в идеалния случай 1,5°C , което означава емисиите трябва да бъдат намалени наполовина до 2030 г. и да достигнат нетна нулева стойност до около средата на века. 

Какво се очаква  

Тъй като конференцията на ООН беше отложена миналата година поради пандемията, тази година е крайният срок за страните да поемат ангажименти за по-рязко намаляване на емисиите.  

Ще се обсъждат климатичната справедливост и парите – развиващите се страни замърсяват околната среда по-малко на глава от населението в сравнение с развитите държави не са отговорни за повечето емисии, но те понасят едни от най-лошите последици от промените в климата, без да разполагат с достатъчно средства да се борят с тях.  През 2009 г. богатите страни обещаха 100 милиарда долара годишно, за да помогнат на по-бедните нации до 2020 г. , но тази цел не беше постигната и сега трябва да се ангажират да направят това до 2025 г. 

Освен това президентът на COP26 от Обединеното кралство, Алок Шарма, заяви, че иска именно на тази конференция въглищната енергия да бъде оставена в историята. 

Защо това е важно за България

Въпросите, които ще обсъждат в Глазгоу пряко засягат и България и нейната икономика и енергетика.

Въглищните топлоелектрически централи са най-големият източник на въглероден диоксид (CO2), произведен от човешка дейност. Това прави въглищата най-голямата заплаха, пред която климатът е изправен днес. Една трета от всички емисии въглероден диоксид идват от горенето на въглища, а почти 40% от световната енергия се произвежда от изкопаемото гориво. В България – 41%, като страната ни е обявила, че ще се откаже от въглищата до 2038 или 2040 г.

Как може да се отрази COP26 на ежедневието ни 

Някои ангажименти, които бъдат поети в Глазгоу, могат пряко да повлияят на ежедневието ни в бъдеще. 

Например може да се наложи да променим избора си на кола – дали да имаме бензинова, или електрическа, как да се отопляваме или как да се да се придвижваме, включително да намалим полетите. 

 

Милиарди деца по света са в риск заради измененията в климата