Начин на живот

Защо олимпийците хапят медалите си

Шампионски страсти

Снимка: Joe Giddens - PA Images/Getty Images

Гледката на ликуващ олимпийски шампион, застанал на подиума, след като е победил в своята дисциплина със златен медал между зъбите, е емблематична. Вече го видяхме многократно на Олимпийските игри в Токио в множество дисциплини.

Официалният акаунт в Токио 2020 дори стигна до там, че да се почувства длъжен да се опита да напомни на всички, че медалите всъщност не са годни за консумация.

"Ние просто искаме официално да потвърдим, че медалите #Tokyo2020 не са годни за консумация."

"Нашите медали са изработени от материал, рециклиран от електронни устройства, дарени от японската общественост. Така че, не е нужно да ги хапете... но ние знаем, че все пак ще го направите."

Но защо тези победители в спорта решават да отпразнуват успеха си, като се преструват, че отхапват от златните си медали?

Дейвид Валечински, член на Изпълнителния комитет на Международното дружество на олимпийските историци, каза пред CNN през 2012 г., че това вероятно е опит да се задоволят медиите.

"Това стана мания за фотографите", казва Валечински, съавтор на "Пълната книга на олимпиадата". "Мисля, че гледат на това като на емблематичен кадър, като на нещо, което вероятно можеш да продадеш. Не мисля, че това е нещо, което спортистите вероятно биха направили сами."

Феноменът обаче не е изключителен за Олимпиадата. Тенис суперзвездата Рафаел Надал стана известен с това, че изглежда така, сякаш иска да вземе парче от трофеите, които печели, по-специално Coupe des Mousquetaires - трофея от Откритото първенство на Франция - с който той стана толкова интимен, шегува се сп. Time.

Съдбата на медалите

Победителите в целия олимпийски спектър са се постарали да намерят място за своите медали. Том Дейли от екипа на Великобритания, който в понеделник спечели синхронното състезание по гмуркане на 10 м с партньора си Мати Лий, изплете торбичка, за да запази златния си медал в безопасност, докато беше в Токио.

Дейли, който се заплени от плетенето на една кука заради локдауна по време на пандемията от коронавирус, публикува в Инстаграм своето творение, с което ще "предотврати надраскването".

За словенския колоездач Примоз Роглич, който спечели злато в индивидуалното време при мъжете, призна, че самият медал го изненадва.

"Всъщност това е доста тежко нещо, но е красиво. Аз съм супер горд и щастлив", каза той пред медиите.

През 2008 г. футболистката от Team USA Кристи Рампоне заяви пред Tampa Bay Times, че нейният набор от медали е скрит сред тенджерите и тиганите в къщата й, тъй като смята, че това ще бъдат последните места, където някой може да потърси, припомня Time.

Преди време Майкъл Фелпс също измисли някои иновативни методи за транспортиране на медалите си. В интервю за Андерсън Купър през 2012 г. плувецът каза, че пази осемте си златни медала от игрите в Пекин през 2008 г. в пътуваща кутия за грим, увита в сива тениска.

Фелпс е най-украсеният олимпиец на всички времена с общо 28 медала, та вероятно кутията е от големите.

Не всички спортисти обаче са запазили своите олимпийски спомени.

Боксьорът и суперзвезда Владимир Кличко заяви пред CNN, че е продал златния медал, спечелен на игрите в Атланта през 1996 г., за 1 милион долара, като средствата са отишли във фондация "Братя Кличко" - благотворителна организация, създадена от него и брат му Виталий, за да помогне бедните деца в технате родна Украйна.

"Ние се грижим за образованието и спорта, това е ключът в живота на всяко дете", казва Владимир. "Ако имат знания, те могат да успеят с това в живота си в зряла възраст и спортът им дава правилата - как да уважават противника си, как да спазват нормите."

Американският плувец Антъни Ервин пък пусна на търг златния си олимпийски медал от 2000 г. в eBay, за да помогне на оцелелите от цунамито в Индийския океан през 2004 г.