Начин на живот

Защо опазването на океаните е толкова важно?

Идеята на празника е да фокусира вниманието към грижата за ценния ресурс

Защо опазването на океаните е толкова важно?

снимка: Инстаграм worldoceanday

На 8 юни отбелязваме Световния ден на океана. Датата е определена на конференция в Рио де Жанейро през 1992 година. През 2009 г. започва и официалното отбелязване на празника.

На фона на пандемията от коронавирус тазгодишната тема ще се фокусира върху живота и поминъка, пряко свързани с океана. Темата за Световния ден на океана през 2021 е „Океанът: живот и поминък“. Събитията тази година ще бъдат виртуални и всеки, който има желание, може да се присъедини онлайн.

Над 40 лидери на мнение, известни личности и партньори, предприемачи и експерти от различни отрасли, включително: Жан-Мишел Кусто – френски изследовател и природозащитник, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш,  ще участват в събитията.

Днешният ден бележи началото на предизвикателството за постигане на Цел 14 за устойчиво развитие: „Съхраняване и устойчивост в използването на ресурсите на океаните, моретата и морските ресурси“ до 2030 г.

Океаните покриват 71% от земната повърхност. Те осигуряват дом на многообразие от животински видове – 1,5 милиона обитатели. Това е особено важно, тъй като именно океанската растителност набавя голям процент от кислорода, който вдишваме – около 70 % Според древните гърци Атлантическият океан е обширна река, опасваща света. Океанът е кръстен на Бог Атлас, който е носил Земята на рамената си.

Ако Еверест бъде потопен в най-дълбоката част на Марианската падина – бездната Чалънджър, върхът му ще бъде на 1,6 километра под вода. Средната дълбочина на океаните пък е около 4 километра. Океанът е ключов за световната икономика, като към 2030 г.  ще осигурява препитание на около 40 милиона души.

Въпреки че е богат и мощен ресурс, океанът се нуждае от нашата подкрепа. 90% от големите рибни популации вече са изчерпани и 50% от кораловите рифове са унищожени. Получава се парадокс – взимаме повече от океана, отколкото той е в състояние да ни предложи. За да запазим океана и неговото богатство, е необходимо да възвърнем баланса, като си дадем сметка колко сме свързани с него. А връзката ни с него следва да е много по-устойчива, ако сме извлекли необходимите уроци от миналото.

Тъжната статистика сочи, че около 14 милиарда отпадъци попадат всяка година в океаните. Изчислено е, че след около 30 години теглото на пластмасата там ще бъде по-голямо от това на рибите. Затова и идеята на Деня на океана е да мобилизира обществото към действия, свързани с опазване на природата.

Според научни изследвания, ако човечеството не предприеме действия за предотвратяване на глобалното затопляне и замърсяването, нивата на океаните ще се повишат драстично – прогнозата е, че до 2100 година голям брой крайбрежни градове ще бъдат застрашени от пълно потапяне.  Необходимо е да осъзнаем, че всички ние като жители на тази Земя сме отговорни за нейното опазване и грижа. 

 

6 малки стъпки за по-устойчив гардероб