Начин на живот

Защо жените страдат от бърнаут повече от мъжете

Полово неравенство дори и в стреса

Защо жените страдат от бърнаут повече от мъжете

Снимка: Pexels 

Терминът „бърнаут“ буквално означава „прегаряне“ и обозначава състояние на крайно психическо изтощение, провокирано най-често от работата. Може да предизвика главоболие, нарушения в съня, високо кръвно налягане, болки във врата или кръста. Най-опустошително обаче е усещането за всякаква липса на сила. Не просто не ви се работи, но нямате желание и да се виждате с близките си, да изгледате любим филм и не можете да се отърсите от проблемите, които имате на работа.

Синдромът по дефиниция е „състояние на емоционално или физическо изтощение, съпроводено с  липса на мотивация, провокирана в резултат от системен стрес или чувство за неудовлетвореност“. Цифрите са обезкуражаващи както за мъжете, така и за жените: 42% от жените и 35% от мъжете в САЩ са почувствали прегарянето през последните няколко месеца (спрямо 32% и 28% през миналата година), сочи проучване на група американски учени, публикувано в Harvard Business Review. Резултатите сочат, че жените са по-засегнати от бърнаута.

Една от три анкетирани жени казват, че са обмисляли да откажат смяна на работа или направо да напуснат. През миналата година такива отговори е давала една на четири жени. Цифрите идват от последния доклад за жените на работното място на McKinsey и LeanIn.org, който изследва 65 000 души в САЩ. Изследователите обаче отчитат, че жените са много по-склонни от мъжете да предприемат действия, за да се борят с бърнаута, като потърсят помощ или сами опитат да преосмислят начина си на работа.

Компаниите не признават наличието на бърнаут и не стимулират борбата с него, което означава, че рискуват да загубят наетите хора. 87% от анкетираните компании се съгласяват, че „много“ мениджъри са запознати с благосъстоянието на служителите, но само една четвърт правят нещо по въпроса да го подобрят. Най-висок процент на хора, изпитали бърнаут, са жените, които заемат ръководни позиции и отговарят за други хора.

Продължава на следващата страница... 


Експертите се обединяват около твърдението, че няма една конкретна причина, заради която дамите прегарят, но всички те признават, че са потиснати от обществените норми и ролите, които са разпределени на двата пола. Неравностойното заплащане например е свързано именно с „традиционните“ роли на мъжа и жената.

В САЩ жените все още вземат по 82 цента за всеки долар, спечелен от мъж. Ситуацията не е по-различна и в повечето държави в Европа. Много дами споделят, че техни връстници или колеги със сходен опит печелят повече само защото са от мъжки пол, но тъй като повечето компании имат политика за несподеляне на заплатите между служители, жените са поставени в неизгодна позиция.

Това не е първото проучване, което констатира подобни резултати - през 2018 г. изследователи от Университета в Монреал публикуваха изследване сред 2026 работници, наблюдавани в продължение на четири години. Учените заключиха, че жените са по-склонни прегаряне от мъжете, защото много по-рядко получават повишение и следователно е по-вероятно да бъдат на позиции с по-малко авторитет, което може да доведе до „повишен стрес и фрустрация“.

Изследователите също така установиха, че жените са по-склонни сами да отглеждат децата си, много рядко бащите са самотни родители. Затова жените трябва да лавират с напрежението и у дома, и вкъщи,  да отделят повече време за задълженията у дома, което пък води до това да имат по-ниско самочувствие. Всичко това допринася за безсилието, което често идва с бърнаута.

 

Български Viber бот ни помага в борбата с домашното насилие