Начин на живот

Жителите на Венеция с призив към властите да защитят града

Статистиката недвусмислено сочи, че над 12 процента от италианците живеят в райони с висок риск от наводнения

Жителите на Венеция с призив към властите да защитят града

снимка: matteoangeloni/ Pixabay

Видни общественици в Италия, както и учени от Aкадемия на науките във Венеция ("Istituto Veneto delle Scienze, Lettere ed Arti"), отправиха призив към министър-председателя Марио Драги за създаването на нов държавен орган за защита на Венеция от наводнения. Желанието им е новата служба да провежда изследвания, да ги подлага на анализи и да мисли в посока на това как да ги предотврати или поне да ги отложи във времето. Освен това настояват органът да бъде отвъд всякакви политически пристрастия, съобщават от "The Art Newspaper".

Статистиката недвусмислено сочи, че над 12 процента от италианците живеят в райони с висок риск от наводнения. Проблемът обаче далеч не засяга единствено Венеция, Италия като цяло е неподготвена и не разполага с национална стратегия за справяне с повишаването на морското равнище, за разлика от Нидерландия, Обединеното кралство и много други държави, региони и дори градове, в които гледат в дългосрочен план къде водата потенциално може да застраши живота на хората.

От поне десет години учените алармират, че нивото на Средиземно море се покачва с темповете на океанското равнище. През 2011 г. те дори изнесоха стряскащите данни, че вбъдеще нивото ще се повиши до такава стойност, че Венеция ще остане трайно под вода.

Най-оптимистичният сценарий предвижда покачване на нивото на водата от 28 до 55 см до края на века, а най-мрачният – от 63 до 101 см. Във всички възможни планове, които гледат към бъдещето обаче трудно може да се заобиколи фактът, че италианският град потъва с 2 мм годишно поради географското си разположение. Спасителен пояс биха могли да бъдат бариерите на системата „Мойсей”, които предпазват Венеция от наводнения. При тези прогнози обаче те ще трябва да бъдат затваряни по 260 пъти годишно, а това е твърде вероятно да доведе до непоправими щети в екосистемата на лагуната и на града.

 

Има и още една подробност, която обърква плановете - проектът „Мойсей“ все още не е завършен докрай. В "The Art Newspaper" Анна Кокс посочва водещите причини, заради които все още е в застой, а именно безкрайните политически спорове, ширещата се корупция и тромавата администрация. Освен това според нея представите на управляващата класа и обществото се разминават, когато става въпрос за правене на разлика между  наводнения като това на12 ноември 2019 г. и постоянното и неизбежно покачване на морското равнище. Авторката оприличава наводненията като остри фази на заболяване, които причиняват страдания, докато покачването на морското равнище всъщност е хроничното състояние, което в крайна сметка се оказва смъртоносно.

С днешна дата водата е в най-високото си ниво в историята на града изобщо. Ако не се вземат спешни мерки, ще потънат много сгради, които са част от богатството на града. Според учените пътят към решението е Италия да последва добрия пример на Нидерландия по програмата „Делта“, като се опре междувременно и на международната подкрепа, за да противодейства на надигащата се застрашително вода.

Венеция забранява круизните кораби