Неделен книжен клуб

12 заглавия, които да не пропускате от "Алея на книгата 2020"

Знаем, че изборът е труден

12 заглавия, които да не пропускате от "Алея на книгата 2020"

Снимки: личен архив

Едва ли има ”по-книжен” сезон от есента. Макар че този септември ни обещава циганско лято, някои от нас вече си мечтаят за дъждовни дни, прекарани с чаша чай и книга до прозореца, докато навън духа северният вятър и падат листа. А докато се радваме на последни топли седмици за тази година, можем и да се заредим с книги, защото и тазгодишното издание на "Алея на книгата" се провежда на открито – на бул. "Витоша" и пред НДК. Около 100 издателства ни представят книгите си тази година и понеже знаем, че изборът е труден, сме ви приготвили селекция с четива от нашата разходка на книжното изложение.

Започваме от щанда на издателство “Колибри” с “Измамния живот на възрастните”, новия роман от Елена Феранте, за който всеки неин читател копнее, а скоро очакваме и сериал от Netflix, базиран на сюжета му. Друга книга, над която да затаим дъх в някоя есенна вечер, е “Всичко е осветено” – дебютният роман на Джонатан Сафран Фоер, в който историята се движи между минало и настояще, реалистично и магично, комично и трагично. Откриваме го при издателство “Лист". И като става въпрос за сюжети, които ни грабват, няма как да пропуснем книгите на Дона Тарт –  “Тайната история” и “Щиглецът” от издателство "Еднорог", в стил dark academia, а именно леко мрачни, вдъхновени от класическата литература сюжети, които ще погълнат вниманието ни и леко и приятно ще ни уплашат.

На щанда на “Лабиринт” се спираме на “Където пеят раците” – трогателната история на малката Кая за свободата и силата на човешкия дух и невероятната способност, която ние, хората, притежаваме, да оцеляваме въпреки обстоятелствата, намирайки своя път в живота. Ако пък искате книга, която ще ви разплаче, с “Малък живот” сълзите са гарантирани, в големи количества. Авторката Ханя Янагихара ни разказва за порастването на четири млади момчета – добри приятели, които мечтаят заедно, преживяват любов и дълбоко страдание и за които понякога приятелството се оказва единственото спасение в най-тежките периоди от живота им.

Има още...


Няма как да минем и без поезия. Обожаваме поетичните издания с твърди корици на “Жанет 45” , безупречно оформени от Люба Халева и тъй като тази есен е есен на бунтовете, ще се спрем над "Поезията като бунтовно изкуство" от Лорънс Ферлингети – поет, художник и издател от бийт поколението.

Ако търсите с какво да зарадвате и мотивирате децата, които тъкмо се завръщат в училище, непременно вижте книгите на издателство “Таралеж”. “Изследователят” от Катрин Рандъл и пълноцветната “Еверест” от Александра Стюарт няма как да не събудят естеството любопитство и интерес на децата към природата. И понеже учениците имат навика да си правят пищови, не е тайна, направо им подарете “Царски пищов: Българските писатели” на издателство Orange Books. Това са 50 карти с важни български писатели от XIX и XX век с красиви портрети от талантливата Албена Лимони.

Освен от художествена литература, която ни пренася в други светове, понякога имаме нужда здраво да си стъпим на краката си с някое non-fiction издание. Ако имате нужда от вдъхновение за някое ново начинание, на щанда на издателство “Кръгозор” ще откриете “Безкрайната игра” на Саймън Синек, с която той ни учи на гъвкавост, бизнес без борба и агресия, в който конкуренцията е извор на знания, като дава примери с успешни лидери на големи компании. За любителите на истинските истории и репортажа препоръчваме “Танцуващите мечки” от Витолд Шабловски – световна знаменитост в литературния репортаж, който изследва новопридобитата свобода като разказва за съдбата на танцуващите мечки и прави паралел между тях и хората, живели в тоталитарни общества.

"Алея на книгата 2020" се провежда всеки ден до 13 септември, от 10 до 20 часа на пешеходната зона на бул. "Витоша".

 

Вижте и тези 5 български стихотворения, посветени на силните жени