Неделен книжен клуб

3 автобиографии на 3 първи дами

За възходите и спадовете под светлините на прожекторите

И до днес обичам да събирам биографии, именно заради възможността да се връщам към тях отново и отново, да ги преоткривам и да търся истината и отговорите за онова, през което аз самата преминавам в даден момент. Вече няколко пъти писахме за Becoming на Мишел Обама, а докато чакаме да я издадат на български, ще ви пренесем в живота на други не по-малко вдъхновяващи жени, които познават добре чувството да си обичан и мразен едновременно.

„Желание за истина“ на Сесилия Атиа

Ако досега не ви е попадала, то потърсете тази книга някъде там, из рафтовете с биографии в някоя книжарница. Толкова женска и истинска е тази история, отвеждайки ни далеч отвъд блясъка на една бивша първа дама. Това е история за една жена, която е имала всичко и все пак е нямала нищо. „Колко просто изглежда всичко, изразено с думи! Но делата са от съвсем друг материал, който се огъва по-трудно според нашите желания“, пише Сесилия в автобиографията си. Тя откровено разказва за детството си, за семейството си, за първия си брак, за любовта и раздялата с Никола Саркози и за срещата с Ришар Атиа, която тя описва като „огромно обещание“, защото „човек не знае какво е голямата любов, докато не я срещне в цялата й пълнота.“

И въпреки че целият свят е в краката й и има забележителен съпруг, който я обича, тя поема риска да търси собственото си щастие, независимо от щетите, които може да нанесе това. В книгата Сесилия разказва и своята история за освобождаването на българските медицински сестри от либийския затвор, за преговорите с Кадафи и за всички емоции, през които самата тя е минала тогава.

„Това събитие – най-разтърсващото в моя живот, бе променило виждането ми за нещата. Трябваше да стигна до крайност, за да открия онова, което винаги бях искала да проявя в живота си: силна воля.“ И успява.

Има още...


„Благодаря за преживяното“ на Валери Трирвайлер

Ако думите могат да попият болката от любовта, то тази книга успява да го направи, защото чрез нея политическата журналистка прави опит да се пречисти след предателството на любимия си мъж – Франсоа Оланд. Валери разказва как точно се е случила любовта помежду им и колко дълго са чакали за нея, защото и двамата са били обвързани с други хора. Въпреки това тя се оказва по-силна, а след като Оланд е избран за президент през 2012 година, Трирвайлер се оказва в ролята на първа дама, но с неясен статут. Двамата така и не сключват брак. Две години след като се преместват в Елисейския дворец, пресата разкрива за аферата на Франсоа Оланд с актрисата Жюли Гайе. Момент, в който целият свят за нея рухва някъде между непрестанните лъжи на любимия й мъж и опитът й за самоубийство.

Въпреки че донякъде някои възприемат „Благодаря за преживяното“ за скандална, защото за първи път някой описва толкова открито живота на действащ държавен глава, тази книга е преди всичко за любовта и за разрухата, която тя може да остави след себе си. И въпреки че Оланд моли Валери да се върне при него, тя отказва и започва живота си на чисто.

„Да се справя без него. Да живея без него. Да мисля без него. Да обичам без него... Бих могла да поживея няколко дни в еуфория, а после?... Бих могла отново да се върна в „дамското крило“. Вместо това се сдобих с две нови крила, за да продължа полета си.“

Има още...


„Преживяна история“ на Хилари Родам Клинтън

„Не съм родена нито Първа дама, нито сенатор. Не съм родена демократ. Не съм родена адвокат или защитник на правата на жените или на човешките права изобщо. Не съм родена нито съпруга, нито майка. Родена съм американка в средата на 20-ти век, в щастливо време и на хубаво място. Имах свободата на избор, за разлика от миналите поколения жени в моята страна, което дори днес е немислимо за много жени по света. Израснах в разгара на бурни социални промени и участвах в политическите борби, които се водеха – за значението на Америка и на нейната роля в света. Моята майка и бабите ми никога не биха могли да живеят моя живот, моят баща и дядовците ми не биха могли и да си го помислят. Но те ме дариха с мечтата на Америка, която изпълни живота ми и направи така, че да осъществя своя избор“, пише в първата си книга тя.

Емоционална, искрена, разказваща за детството й в Америка през 50-те, за тридесетгодишното й приключение с Бил Клинтън и за превръщането й в една от най-противоречивите първи дами. След тази книга, Хилари пише още две – Hard Choices, в която Клинтън разказва за четирите години начело на Държавния департамент, последвана от What Happened, описваща периода, когато се изправя в битка за поста президент на САЩ. И когато изненадващо губи от Доналд Тръмп. Само след дни ще излезе и съвместната й книга с дъщеря й Челси – The Book ot Gutsy Women, която включва портрети на над 100 успели и вдъхновяващи жени. Жени, която не се примиряват със статуквото и се опитват да променят света, в който живеят. Точно като самата Хилари.

 

7 аудио книги, които можете да слушате