Неделен книжен клуб

3 нови вдъхновяващи автобиографии, на които да се насладим през уикенда

Селекция книги с вдъхновяващи личности

3 нови вдъхновяващи автобиографии, на които да се насладим през уикенда

снимка: авторът

Когато си мечтаем за повече житейски знания, смело можем да посегнем към автобиографиите на рафта. В тях често откриваме както преживелици, така и натрупана мъдрост, която чака да бъде споделена. Подбрали сме 3 нови вдъхновяващи книги, които смятаме, че са способни да ви развълнуват и замислят отвъд привидното.

"Тя, Цветана Манева"

Наскоро излезе автобиографията на емблемата на българското кино Цветана Манева. Историята й е разказана от журналиста, документалист и автор Георги Тошев и драматурга Яна Борисова. В написването на книгата дейно участие взимат и семейство, колеги и приятели на актрисата, което спомага за още по-голяма достоверност, емоционалност и въздействие. Цветана Манева оставя другите да говорят за нея, а те определено има какво да кажат. В биографията ще открием най-съкровените мисли и вълнения, както и терзанията, с които всеки човек на изкуството се сблъсква.

Книгата не поставя образа на актрисата в рамка и в никакъв случай не го обобщава. Вместо това избира да ни предложи един жив и постоянно доизграждащ се образ. Погледът е насочен по-скоро към съкровения свят на актрисата и е много по-дълбок от това, което обикновено сме свикнали да виждаме по медиите. Книгата представлява житейска мъдрост, уловена през годините. Помага ни да се доближим до гения на забележителните българи, които ще останат завинаги в историята. Книгата, която остава далеч от суетата, ни показва едно много важно качество, което всички притежаваме по рождение – да бъдем различни. А дали ще запазим своята уникалност и по-нататък, зависи само от нас.

Изд. "Книгомания"

И още...


„Само да вметна“

Единствената автобиография на Уди Алън, която е отхвърлена в Америка, но се превръща в бестселър в Европа, излезе на български език.

ора, вие държите автобиографията на мизантроп и любител на гангстерите, илитерат и некултивиран темерут, който седи пред трикрилно огледало и упражнява номера с карти, тъй че да може да извади асо пика от всяко положение с идеята да измами някого при първа възможност."

Ако обичате да четете книги, в които авторите си служат със самоирония, то мемоарите на Уди Алън почти сигурно ще надминат всеки друг опит на американец да се надсмее над себе си. Комедиантът говори без излишна обремененост както за себе си, така и за най-големите звезди на съвременното кино. Пътят му към сатирата започва още когато е ученик. Дебютът му е в издания, които публикуват остроумните му шеги, по-късно става и техен сценарист.

Когато четем книгата, оставаме с усещането, че тя все пак е нещо повече от автобиография. С неподражаемия си стил Алън умее да пише така, както и да се шегува - нещата винаги му се получават. Преходът от комедията в драматичен жанр е плавна и добре премерена. "Само да вметна" е вълнуващ, искрен и забавен поглед на един от най-великите режисьори на нашето време. Четиво, което е задължително за всеки киноман. Книга за израстването на твореца.

Талантът на киното е един от малкото гении, които приживе са достигнали заслуженото си признание. А притегателната му сила обещава да се запази за дълго. Както Уди Алън отговаря в свое интервю на въпроса какво би искал да казват хората за него след сто години: "Бих искал да казват: „Изглежда добре за възрастта си."

Изд. "Кръг"

И още...


„Зелени светлини“

Петдесет години живея този живот, от четиридесет и две се опитвам да разплета загадката му, а от трийсет и пет си водя дневници с подсказки за тази загадка. Бележки за успехи и провали, радости и мъки, неща, които ме карат да се дивя, и неща, които ме карат да се смея хищно. (..)Как да бъда справедлив. Как да съм по-малко стресиран. Как да се забавлявам. Как да наранявам хората по-малко. Как да се наранявам по-малко. Как да бъда добър човек. Как да получа това, което искам. Как да имам смисъл в живота.“

"Зелени светлини" беше публикувана в САЩ през октомври миналата година и с бързи крачки се превърна в бестселър на "Ню Йорк таймс" с продадени над 1 милион копия. Авторитетният "Гардиън" я определи като една от най-добрите книги на годината. Посочвана е смело от критиците като „ръководство как да живеем“. Авторът на книгата  Матю Макконъхи се проявява като всестранно развита личност. Както в киното, така и в писателското поприще успява да балансира, без присъствието му да е натрапчиво. Станал известен със снимките си в романтични филми, актьорът остава далеч от сладникавото. А това ни казва нещо важно – тексасецът изобщо не е за подценяване. Чаровникът, любимец на много жени, ни предоставя доказателства в подкрепа на тезата, че светът е в заговор да ни направи щастливи.

Малко известен факт е, че актьорът живее години наред в каравана и обикаля Америка. Пътешественикът в него никога не спи. Обича да номадства под чуждо име из непознати и екзотични кътчета на света. Самото разгръщане на книгата ни привлича, води ни към богатия свят на Макконъхи – откриваме снимки от дневника му, неговия почерк и автентичност. Книгата ни дава възможност да научим повече за Матю в сравнение с повечето повърхностни интервюта. Представя кризата на средната възраст, но без клишета. Вдъхва спокойствие. И ни показва най-същественото – как един живот може да бъде изживян достойно.

Изд. "Бард"

 

Моят топ 10 от Пролетния базар на книгата