Неделен книжен клуб

4 книги за романтичен неделен следобед

Нещо леко, вълнуващо и разтоварващо

Дори и не толкова романтичните момичета обичат да се сгушват на дивана с чаша горещ чай (а защо не и вино) и да се губят в книгите, в които любовта присъства под една или друга форма. Неделните следобеди са толкова подходящи за това. И за любов също. И за споделеност. Дори когато я търсим между редовете, между историите и думите, които понякога сме искали ние да напишем, ние да изпитаме, ние да разкажем.

„Любовен еликсир“ на Ерик-Еманюел Шмит

Изключителен майстор е този френски писател, който може да бъде много кратък, но толкова безпощадно честен в писането си. Това е една от неговите по-кратки истории, за които ще ви е необходим точно един следобед, за да „преглътнете“ буквално на екс този "еликсир". Бившите любовници Адам и Луиз живеят на хиляди километри един от друг – той в Париж, тя в Монреал. В електронни писма те си припомнят раните от общото минало и си разказват новите си авантюри, предизвикват се да открият как се предизвиква любов. Но дали зад тази игра не се крие план? Изобщо – какво е любовта? Химически процес или духовно чудо? Има ли нещо като любовен еликсир за отключване на страстта? Или разполагаме с пълната свобода сами да я избираме? Или както пише Луиз в един от тези мейли: „Най-красивите любовни истории се случват в сънищата“. Дали наистина е така?

Изд. „Леге Артис“

Има още...


„Докато сърцето се надява“ на Инна Учкунова

Животът на известните, в това число и писателите, винаги ни е занимавал и вълнувал. Кореспонденцията между тях и близките на сърцето им хора е може би най-точният документ, останал във времето, по който можем да съдим какви са били те и кого са обичали. Инна Учкунова е събрала откъси от онези писма между велики писатели и техните музи, които са грабнали сърцето им със своята силна любов и човечност.

Впрочем ето какво казва в предговора си към книгата самата тя: „Когато започнах работа по този проект, имах за цел да открия красиви цитати от писмата на велики писатели и поети до техните любими, защото кой по-добре би могъл да изрази чувствата си от хората на перото. Но постепенно се появи и втори план – този на болката на сърцето, на тъгата, които, използвани правилно, могат да бъдат най-мощните сили на света и да тласнат един обикновен човек към необикновени дела. Затова посланието на тази книга е следното: не се бойте от несподелената любов, обичайте – обичайте с цялото си сърце...“

Изд. „Хеликон“

Има още...


„Тя и той“ на Марк Леви

Събира ги сайт за запознанства. Не стават любовници, а приятели. И смятат да останат само приятели… Тя е актриса. Той – писател. Тя се казва Мия. Той – Пол. Тя е англичанка. Той – американец. Тя се крие в Монмартр. Той живее в квартал „Льо Маре“. Тя има много успехи. Той – не чак толкова. Тя дори е звезда. Но той не го знае. Тя се чувства самотна. Той – също. Той я разсмива. Тя е правила ред необмислени постъпки. Затова смята, че не трябва да се влюбва. Той – също.

В този роман отново се срещаме с героите от „Ами ако това беше истина“. Марк Леви ни въвлича в неустоима и напълно непредвидима любовна история. „Тя и той“ бележи голямото завръщане на френския писател към комедията. “В този роман отново откриваме любовта… Любовта, която ни кара да страдаме, но и която ни стопля сърцето. Нали знаете, онази, заради която можем да плачем с часове под одеялото, питайки се как ще се оправим, какво да направим, чe да не рухнем? Но и тази, която е като балсам за душата, дава ни желание да живеем, да изкрещим, че обичаме някого повече от всичко на света!”

Изд. Colibri

И още...


“Любов” на Исабел Алиенде

Ако някой може да разкаже с магическа лекота, с хумор и психологическа дълбочина любовта – това е Исабел Алиенде. Но „Любов” не е поредният роман на прочутата чилийска писателка, а оригинален белетристичен експеримент. В книгата са събрани най-красивите любовни сцени от нейните романи и разкази и са организирани от размисли за собствения ѝ опит в любовта. Всъщност писателката за първи път открито споделя своя любовно-еротичен сюжет – от събуждането на пола и експлозията на първото сексуално привличане, през любовните преживявания на зряла жена във времето на сексуалната революция, до мъдрото прозрение за изкуството да се остарява „сочно”. През обективите на биографичното и белетристичното „Любов” преплита различни житейски перипетии, белязани от страст и романтика, и създава цялостен образ на любовта – капризно изменчива и неподвластна на времето.

Изд. Colibri

 

3 нови книги, които да прочетем през януари