Неделен книжен клуб

5 книги, които можем да прочетем през почивните дни

Няколко кратки, но изключителни произведения, които можете да започнете и завършите за нула време.

Периодът около празниците неизменно е свързан с весели партита, срещи с приятели и семейство, вино и вкусна храна. Но понякога всичко това ни идва в повече и тогава е добре да не забравяме, че кратките зимни дни са също подходящи за почивка и презареждане на батериите. За да сме сигурни, че след празниците няма да се окажем по-изтощени от всякога, е добре да си откраднем малко време за себе си – с хубава книга под топлото одеяло. Дори когато графикът ни е препълнен, можем да си позволим да се отпуснем с подходящото четиво. Независимо дали искате да избягате за миг от реалността, или просто да добавите още едно заглавие към списъка с книги, които сте прочели през годината, ето няколко кратки, но изключителни произведения, които можете да започнете и завършите за нула време.

"Чужденецът", Албер Камю

„Чужденецът“ е наистина шедьовърът в белетристиката на Албер Камю. Кратка и семпла творба, която съдържа силни послания. Книгата ни кара да се замислим за смисъла на живота, за това как определяме човечността и доколко емоциите ни са искрени (или са продиктувани от очакванията на околните). Всичко това е майсторски поднесено с помощта на абсурдното и с известна доза хумор. Съвсем по философски „Чужденецът“ задава повече въпроси, отколкото дава отговори и със сигурност ни оставя в размисъл.

Има още...


"Любовникът", Маргьорит Дюрас

„Любовникът“ е събитие в съвременната френска литература. Изящно разказана и много лична, любовната история между петнайсетгодишната девойка и много по-възрастния от нея мъж е пленяваща. Романът е автобиографичен, което го прави още по-емоционален. Това е от онези книги, които се четат на един дъх, но ни оставят да ги преживяваме дълго след като сме затворили последната страница.

Има още...


"Стъкленият похлупак", Силвия Плат

Единственият роман на Силвия Плат, вдъхновен от личната история на писателката, е откровена изповед за преживяванията, копнежите и терзанията на една млада жена, изпадаща все по-дълбоко в бездната на отчаянието и депресията. „Стъкленият похлупак“ представя един портрет на женската душа и неслучайно се е превърнал в култово произведение. Въпреки сериозната тема и трагичната съдба на самата авторка повествованието върви леко и романът оставя чувство на оптимизъм – изход има.

И още...


"В омаята на преображението", Стефан Цвайг

Стефан Цвайг ни разказва за млада пощенска служителка, живееща в селце край Виена. Всъщност по-точно би било да кажем съществуваща. Ежедневието на Кристине е еднообразно, тя тъне в нищета и се грижи за болната си майка. Всичко това се променя, когато богатата ѝ леля я кани на почивка в Швейцарските Алпи. Там тя попада в света на богатите и постепенно си извоюва място в него. Това напълно я променя, а трансформацията я опиянява. Докато един ден не се налага да се върне обратно в празния си живот. Цвайг е изкусен разказвач и книгата си заслужава – ако не заради сюжета, то заради красивата проза.

И още...


"Страх и омраза в Лас Вегас", Хънтър С. Томпсън

Хънтър С. Томпсън ни въвлича в едно сюрреалистично пътуване до Лас Вегас, изпълнено с халюцинации, хумор и кошмарни изживявания. „Страх и омраза в Лас Вегас“ е най-представителната творба за жанра гонзо журналистика. Въпреки че приключенията, които авторът документира, са смешни и абсурдни, в същността си книгата е сериозна и може да се определи като елегия за една рухнала мечта и една отминаваща епоха – тази на наркотиците и на "Лятото на любовта".

 

Още 5 книги, с които да ни е по-уютно през зимата