Неделен книжен клуб

5 книги от библиотеката на Мъск, които той се надява да прочетем

Селекцията на Мъск

Милиардерът Илън Мъск, главен изпълнителен директор на SpaceX и Tesla, някак намира време да чете - между строенето на ракети, изпращането на автомобили в космоса и плановете за колонизация на Марс. От класически популярни биографии на съвременници до сложни изследвания на изкуствения интелект, Мъск посочи кои са книгите, които са му помогнали да постигне успеха си. 

Нека не забравяме и прочутия му отговор на въпроса как се е научил да прави ракети: "Чета книги". Ето 5 заглавия от личната библиотека на Илън Мъск, които според него всички ние трябва да прочетем. Селекцията е подбрана от Blinkist Magazine.

"Стив Джобс", Уолтър Айзъксън

Точно като Мъск, Стив Джобс прокарва свой собствен път в технологичната индустрия. Тази книга описва дръзкия, приключенски живот на иновативния предприемач и ексцентричен основател на Apple. Черпейки от най-ранните приключения на Джобс с духовността и LSD, както и от преживяванията му като световна технологична икона на върха, биографията описва успешните му начинания, но и битките, които е водил по пътя.

"От Нула до Едно. Размисли върху стартъпите или как да изградим бъдещето", Питър Тийл и Блейк Мастърс

В първите години от новото хилядолетие Мъск се занимава със стартъпа за разплащания X.com, който е директен конкурент на основаната от Питър Тийл PayPal, така че когато книгата е издадена, Мъск я купува, за да разгледа стартъп философията на своя конкурент.

И още...


"Търговци на съмнение“, Наоми Орескес и Ерик М. Конуей

Според двамата автори учени, спонсорирани от политици и корпорации, са поставяли нарочно под съмнение научни проучвания по сериозни въпроси, засягащи здравето на хората като тютюна, използването на пестициди и озоновата дупка. Мъск препоръчва книгата на конференция през 2013 г.

"Свръхинтелект: Посоки, опасности, стратегии", Ник Бострьом

Мъск нарича изкуствения интелект "най-сериозната заплаха за човечеството" и предупреждава, че "трябва да сме много внимателни с изкуствения интелект", който според него може да се окаже по-опасен от ядрените оръжия. В документален филм по темата Илън Мъск посочва, че изкуственият интелект може да се използва за създаването на "безсмъртен диктатор, от когото не можем да избягаме". За осъзнаване на рисковете Мъск препоръчва книгата на Бострьом.

"Живот 3.0: Да си човек в епохата на изкуствения интелект", Макс Тегмарк

Книгата на професора от MIT Макс Тегмарк обяснява как могат да се използват предимствата на изкуствения интелект в ползва на човешкия живот и да се направи технологичен прогрес, съобразен с целите на хората за бъдещето. От препоръките на Мъск личи колко силно го вълнува тази тема – тук обаче Тегмарк разглежда възможностите на изкуствения интелект като положителни, а не отрицателни.  

 

От Илън Мъск до Антъни Бурдейн: 5 книги за живота, какъвто го искаме