Неделен книжен клуб

5 книги за Исус, които да ни вдъхновят на Възкресение

Книги, посветени на Исус Христос и неговата личност

„В началото бе словото", започва евангелския си разказ Йоан. "И Словото беше у Бога; и Словото бе Бог...". Благодарение на него имаме книгите, нашите духовни учители, които разпръсват светлината си през мрачните тунели на времето и ни вдъхват увереност, че не сме сами на този свят, че съпреживяваме общи радости и скърби.

В края на Страстната седмица, устремени към Великден, обръщаме поглед към онези книги, които са вдъхновени от идеята за божественото и образа на Спасителя. Списъкът е кратък, един от възможните, а всеки може да го допълни съобразно литературните си вкусове.

Библията, книгата на всички книги

Всеки дом трябва да притежава Библията, в която е събрано всичко на този свят, в нея са разиграни всички възможни сюжети. Бившият американски президент Роналд Рейгън в негов стил е лаконичен, че там можеш да намериш отговор на въпросите, които те вълнуват, без изключение. За едни Библията е сборник с канонични текстове, други я разлистват с увлечението на роман. Каквото и да кажем, тя си остава най-четената и най-продаваната книга в света – над 4 милиарда издания. Написана преди около 16 века. Библията е свещена за юдаизма и християнството. Различни религиозни групи включват книги от словото в своите канони. Християнските Библии варират от 66 книги в протестантския канон до 81 книги в канона на Етиопската православна църква.

Като за финал – една мисъл на писателя Жорж Соменон, бащата на инспектор Мегре: "Чета и углавния кодекс, и Библията. Библията е жестока книга. Може би най-жестоката, която е била писана някога". 

Има още...


Когато мисълта за Бога е изящна словесна плетеница

Християнските ценности са тема, която синтетично се вплита в творчеството на писателката Теодора Димова. В сборника с 81 кратки есета на християнска тематика „Зове овцете си по име“ („Сиела“) тя събира текстове, изследващи ролята на творчеството и смисъла на претворяването. През годините те са публикувани в Портал Култура. Книгата е разделена на четири части: „Евангелието“, „Притчите“, „Църквата“, „Човекът“, по подобие на четирите святи за християните текстове на Матей, Лука, Йоан и Марк.

Според Теодора Димова творчеството, макар и в смисъла на подражание, може да бъде считано за проявление на претворяването. "Ние не само сме сътворени по образа на нашия Творец. Призвани сме от Него към обожение – теосис. Ние се доближаваме до Твореца единствено като творци. Творци на Неговата воля, творци на всеки миг от живота си. Днес ние и на творчеството сме придали някакъв трафаретен, шаблонен смисъл. Творчеството не се състои единствено в това да пишеш книги или да рисуваш картини, или да правиш филми. Не. Творчеството е непрестанното претворяване на едно нещо в друго, по-добро – болестта в здраве, тъгата в радост, мрака в светлина, невидимото във видимо, злото в добро, омразата в любов. Всяко издигане нагоре е творчество, а липсата на творчество неизбежно свлича надолу", пише Димова.

Има още...


Когато Исус е човек като всички нас

"Евангелието по Исуса Христа" на португалския писател Жузе Сарамагу е една от най-скандалните книги на XX век, заради образа, в който виждаме Спасителя. В романа той е лишен от героика и е показан като човек с всички негови грешки и съмнения, желания и слабости. Преведен на всички европейски езици, той е заклеймен от Църквата като "пасквил на Новия Завет", но за сметка на това авторът му получава "Нобел" за литература.

След написването на "Евангелието по Исуса Христа" Жузе Сарамагу е обвинен в богохулство от правителството на Португалия и от Ватикана и е принуден да напусне огорчен родината си. В това произведение Мария Магдалена отнема девствеността на Исус Христос – играчка в ръцете на един Бог с накърнено честолюбие, тъй като властва само над народа на юдеите и не над цялото човечество.

"Oтчe, oтклoни oт мeнe тая чаша… Трябва да я изпиeш заради мoята влаcт и твoята cлава... Нe иcкам тази cлава... Нo аз иcкам тази влаcт!"

Иcуc споделя страховете си и Бога, и с Дявола.

Има още...


Когато религията върви в крак с новото време

Зад изданието с лаконично заглавие "Иисус Христос" стои с думите си кардинал Валтер Каспер, който оглавява Папския институт за развитие на християнското единство и в тази си мисия той преди време посети и България. В предговора към българското издание на книгата той пише:

"Настоящата книга не може, а и никак не иска да прогласява някакво ново учение за Иисус Христос. „Иисус Христос е същият вчера, и днес, и вовеки“ (Евр. 13:8). Затова тази книга се опитва да представи старото и постоянно истинно учение за Иисус Христос в нова форма, тоест в дискусия и контакт с модерното, така нареченото историческо тълкуване на Светото Писание и с просветеното мислене на Новото време. Тя иска да покаже, че ние като християни нямаме никакво основание за страх пред модерния свят; че нямаме нужда от изкуствено самозатваряне. Ние трябва да имаме същото дръзновение, което е изпълвало душите на църковните отци от първите столетия, когато са изказвали истината за Иисус Христос с мисловните средства на своето време".

И още...


Когато говорят фактите

Как Възкресението, най-важното и сакрално събитие в християнския свят, може да бъде подкрепено с исторически доказателства? Такива съществуват според проф. Джош Макдауъл, автор на "Фактът на Възкресението". Според скептиците, ако Исус Христос не е възкръснал от мъртвите, християнската вяра е лишена от основание. Може ли възкресението да бъде доказано въпреки съмненията? Проф. Макдауъл изучава тази материя над 30 години, изследвайки историческите факти. В резултат на този труд ние разполагаме днес със значителен доказателствен материал, който ще събуди любопитството на много читатели.

"Фактът на Възкресението" ни обяснява доколко можем да се доверим на описанието на едно историческо събитие и има ли доказателства, че едно свръхестествено събитие е довело до опразването на гроба на Исус от Назарет. Как да отговорим на хипотезите за обяснение на празния гроб, предлагани от скептици? В началото на XXI отговорите са много повече, отколкото можем да предположим.

 

От Илън Мъск до Антъни Бурдейн: 5 книги за живота, какъвто го искаме