Неделен книжен клуб

5 книги за пътя, които могат да събудят номада у всеки

Аз вярвам, че у всеки човек спи номад.

5 книги за пътя, които могат да събудят номада у всеки

Кадър от "Моето приключение в дивото" с Рийз Уидърспун

Аз вярвам, че у всеки човек спи номад. Пътят е красив и има пречистваща сила, неслучайно хората казват, че „човекът е човек, когато е на път“. Вярвам, че пътят може да разкрие дори смисъла на живота пред един човек.

Изобщо не е случайно, че пътят, ходенето, поклонението съществуват във всички религии. Само си представете поклонниците, които вървели боси (!) от Москва до Киев, за да се пречистят, да получат опрощение, когато стигнат Киевско-Печерската лавра. Аз мисля, че те са го получавали това не накрая, а по време на дългото и мъчително пътуване към себе си.

Вдъхнових се, разбира се, от Юлето, която стана от компютъра, излезе от офиса и тръгна, за да преживее един такъв път. И понеже литературата дава страшно много в това отношение, подбрах пет заглавия за тези от вас, които искат да прочетат няколко от най-красивите истории, писани някога за силата на пътуването.

 

„По пътя“, Джак Керуак

Една от най-великите книги на XX век и определено книга култ в американската литература, „По пътя“ е свещена за бийт поколението. Историята на младежите, пътуващи през Щатите, е повлияла не само върху хиляди читатели, за да предприемат своите пътешествия, но и върху творчеството на много други писатели, музиканти, художници. Книга за свободата и младежкото непокорство, тя описва детайлни картини на Америка след Втората световна война.


„Зелените хълмове на Африка“, Ърнест Хемингуей

В „Зелените хълмове на Африка“ Хемингуей описва всеки детайл от преживяванията си по време на сафари през 1933-34 г. Жива, проникновена, омагьосваща книга, с която Хемингуей доказва, че документалната проза може да има огромен художествен заряд.


„Моето приключение в дивото“, Черил Стрейд

Черил е на 22, когато поема по Тихоокеанския хребетен път, както е наречен преходът от 1800 км пеша от пустинята Мохаве до щата Вашингтон. Черил няма никакъв опит, загубила е майка си и брака си и е с усещане за провал на живота си. По пътя тя ще преживее много, за да излекува душата си. Мемоарът на Черил Стрейд беше екранизиран, в образа й се превъплъти Рийз Уидърспун.


„Пътешествие с Чарли. В Търсене на Америка“, Джон Стайнбек

Десетки години след едно от най-прочутите пътешествия в историята на литературата, тази книга все така вълнува хората, четящи думите под перото на Стайнбек. Той е на 58 години, когато през 1960 г. се качва на колата с прикачена отзад каравана заедно със стария си пудел Чарли, за да прекоси Америка. В трите месеца на път той се отклонява по страничните пътища, говори с шофьорите на камиони, среща мечки в Йелоустоун и приятели в Сан Франциско. Преживява Америка, за да достигне до извода, че човек не може да се завърне у дома.  


„Алхимикът“, Паулу Кoелю 

Най-известният роман на Паулу Кoелю разказва за Сантяго, младият андалуски овчар, който сънува повтарящ се пророчески сън. Циганка гледачка го разгадава, Сантяго трябва да намери съкровище в Египет. „Алхимикът“ е книга за пътуването и разкриването на мисията в живота, за съдбовните срещи, които откриват истинското ни „Аз“.