На 13 ноември 2018 излезе автобиографичната книга на Мишел Обама – бившата първа дама на Америка. В историята досега само пет първи дами преди нея са издавали историите си, написани със собствени думи:
Барбара Буш – Barbara Bush: A Memoir
Елинор Рузвелт – This Is My Story
Нанси Рейгън – My Turn
Лора Буш – Spoken from the Heart
Хилари Клинтън – Hard Choices
Само за един ден книгата на Обама (във всичките й версии: хартиена, аудио и електронна) е продадена в 750 000 копия в Америка и Канада. За първата седмица са продадени 1.4 милиона копия, а към март 2019 г. – 10 милиона.
Книгата е разделена на три части: Becoming me, Becoming us, Becoming more. Четенето не започна леко. Първата част е дълбоко личната история за раждането и порастването на едно черно момиче бунтар в Чикаго. Пълна с подробности и спомени – тази част от книгата със сигурност е интересна на всички, които са в най-близкия, непосредствен кръг на Мишел Обама. Но не бих казала, че детайлността на описанието грабва от първото зачитане.
Работата е там, като с всички истории, които оставят отпечатък, че ако не си прочел детайлите, не можеш да усетиш голямата картина. В случая – въздействието на разказа на Обама за политическия и личен живот малко преди и по време на престоя им на най-известния адрес в света – Белия дом.
Победи и разочарования – в личен и публичен план, видими и невидими, описани с честност и хумор, когато това го позволява. Мишел Обама – една от най-значимите и завладяващи жени на нашето време, тръгва на национално турне за представянето на книгата си, което първоначално включва 12 локации в 10 града, но впоследствие се разширява до 31 града включително Канада и Европа.
Слушах Мишел Обама на 16 април в Амстердам.
***
“Когато порасна искам да стана лекар. Ако не стана лекар, ще стана звезда в NBA”
В подгряващите думи към представянето на книгата участваха хора от различен пол, възраст и религия. Някои на живо, други на запис. Всеки споделяше в какво се е превърнал или какъв иска да бъде. За лекаря и звездата от NBA се изказа едно малко момче на около 9. И мисля, че неговото послание е обобщението на това, което казва самата Мишел през цялото време: светът е голям и ще станеш такъв, какъвто избереш, ако работиш упорито, ако вярваш в себе си, ако не приемаш статуквото. Доста американска мантра, която написана на хартия не звучи и не изглежда така завладяващо, както, ако я чуеш на живо.
По време на събитието (но не толкова често в книгата) две бяха основните послания на авторката: насърчавайте децата да учат. Образованието е път, нелек, но дава плодове.
И разбира се, призивът към момичетата: the sky is the limit.
***
Becoming (на лист или разказана в зала от самата Мишел) ни превежда през скромни кухни в Айова и балните зали на Бъкингамския дворец, през моменти на спираща сърцето болка и невероятен кураж да продължиш, разкривайки ни дълбочината на една човешка съдба, на единствена по рода си личност в съвременната световна история в стремежа й да живее своя живот и да използва своя глас. Разказвайки своята история смело и открито, тя ни предизвиква с въпроса: кои сме ние и кои искаме да бъдем?
Зареждаща, емоционална, на моменти малко повече американска, откровена, наелектризираща, people’s person – по собствените й думи.
И да, феминистка в най-добрия и автентичен смисъл на думата.
Елинор Рузвелт и задължението на бъдеш личност
Десислава Димова
Всеки от нас е разказ и вярвам, че и аз съм. Най-първо съм човек. И после редувам от момиче до жена и може би най-много майка. По-късно на същия ден съм и съпруга, а на следващия съм производител – на текстове, мисли и други полезни дейности. Емоционален център на една малка фамилна група. Любител на четенето, анализа, тичането (вече двегодишно занимание за моя собствена изненада) и психолог...