Неделен книжен клуб

Да се смея, като умра

„1. Моето божество обувките Онова лято за пръв път получих нови обувки. Ако поискате днес от мен да ви опиша първите си обувки и първото си сексуално преживяване, за второто бих могла да кажа само, че ужасно ме натърти. Що се отнася до обувките пък, първото ми впечатление беше неземно и достигаше до самия център на мъглявината Андромеда. Ослепително бели, с каишки около глезените, с изрисувани с дупчици пеперудки; с миризма, която се помни до края на живота; а отвътре така чисти, че дори не се осмелявам да пъхна ръката си в тях, а камо ли крака. Естествено, че първата нощ прекараха под възглавницата ми.“

Да се смея, като умра
„1. Моето божество обувките
Онова лято за пръв път получих нови обувки. Ако поискате днес от мен да ви опиша първите си обувки и първото си сексуално преживяване, за второто бих могла да кажа само, че ужасно ме натърти. Що се отнася до обувките пък, първото ми впечатление беше неземно и достигаше до самия център на мъглявината Андромеда. Ослепително бели, с каишки около глезените, с изрисувани с дупчици пеперудки; с миризма, която се помни до края на живота; а отвътре така чисти, че дори не се осмелявам да пъхна ръката си в тях, а камо ли крака. Естествено, че първата нощ прекараха под възглавницата ми.“
 
Разбира се, нямаше как да не купя тази книга. Веднага разпознах в авторката сродна душа, въпреки екзотичното име – Фадила Нура Хавер. Оказа се босненка, така че не бях сгрешила много в преценката си.
 
В разказите, събрани в „Да се смея, като умра“, Фадила Нура Хавер разказва за своя живот - от пионерското си детство с големия род, седемте лели дебели и техните 27 (точно така!) мъже; невероятния съсед Кемо, в чийто двор има истинска циркова шатра; забравената вече Югославия, до войната, бягствата в Европа, следвоенно Сараево и опитите на оцелелите да подредят отново живота и емоциите си. В някои моменти прозата й напомня за Иво Андрич, забавна, поетична и красива, но без неговата мъдрост и проницателност. Фадила описва повече повърхностната, забавна страна на нещата, а когато страда, то е напълно по женски, с емоционални изблици и неясни поетични отклонения. Това прави книгата малко безинтересна на места, където отклоненията са съвсем извън сюжета. Но над всичко това тя е едно силно и умно момиче, което ще ни разсмее, ще оцелее и с удоволствие ще седне привечер с чаша вино на терасата си, която гледа към единствената вятърна мелница в Сараево. Наистина сродна душа…