Неделен книжен клуб

#ЕфектътСюзан на Петер Хьог - един сбъднат кошмар

Втора книга от датския автор

#ЕфектътСюзан на Петер Хьог - един сбъднат кошмар

След близо 14 години за втори път чета роман от датския автор Петер Хьог. Първият – “Госпожица Смила и нейното усещане за сняг”, отдавна изчерпан на нашия книжен пазар, ми направи толкова силно впечатление, че когато Colibri издаде втора книга от него, нямах никакви колебания, че искам да я прочета.

Предвиждах книгата да е част от абсолютно задължителния минимум в багажа ми, който да ме придружи в едно планувано и отдавна мечтано пътуване на север, но както още древните елини, напомнят – чашата може вече и да е в ръката ти, но какво ще се случи, докато отпиеш от нея, не се знае.

Така че прочетох #Ефектът Сюзан, затворена у дома, както повечето от нас, по пижама и домашен халат, обикаляйки из жилището между кафето, аператива и вечерната чаша вино.

Това е жестока книга във всички онези значения на тази дума. Защото е много добра, в характерния, разпознаваем стил на автора. И същевременно разбива представите ни за една видимо щастливо уредена страна, където в уютни домове без излишества живеят спокойно и в съгласие с природата наслаждаващи се на живота хора, които трудолюбиво и отговорно работят за доброто на обществото.

Петер Хьог не е от тези, които се задържат в привидността. Той бие камбаната и с този си роман, както с “Госпожица Смила и нейното усещане за сняг”. Много преди Грета Тунберг да се появи на сцената, Хьог се опитва да ни предупреди, че сме прекрачили отвъд границите на самовъзстановяващата се природа, че сме заобиколени от рафинирани, алчни играчи, видими и невидими, които ни създават фалшиво усещане на позитивен уют.

Сюзан, учен в областта на експерименталната физика, тръгва по следите на неизвестен за широката публика “Комитет по бъдещото развитие” и разплита една потресаващо плашеща, но същевременно възможна конспирация, в която не само са забъркани близки и уважавани от нея личности, а и в дъното е онзи, чийто образ все още я кара да се чувства като дете, копнеещо за одобрение.

Зловещи разкрития, задкулисието, опиатът на властта, стремежът да си в “оня списък” – всичко, до което Сюзан и необикновеното и семейство успяват да се доберат благодарение на необичайните си дарби, показва едно възможно бъдеще (книгата е от 2014 г.), в което надеждата, макар и да не е изключена, е твърде малко.

Днес в светлината на случващото се тази книга не е просто предупреждение, тя е като сбъднат кошмар, в който сме заставени да живеем, при това без защитата на “ефекта”, каращ тези, от които зависим, да се разкриват.

 

Кои са един от най-четените книги у нас?