Неделен книжен клуб

"Фестивалът на магданозените кюфтета", Ерна Ангелова

После целият град замирисваше на пържени кюфтета – те се раздаваха, разменяха се и се продаваха навсякъде и не беше проява на лош вкус до вечерта да преядеш така хубаво, че да не хапнеш магданозено кюфте поне до първи август.

"Фестивалът на магданозените кюфтета", Ерна Ангелова

Освен че рисува, Ерна Ангелова е и автор на текстовете към някои от творбите си. Цветни и усмихващи се като самите картини.

***

Всяка година на 28 май се провеждаше фестивалът на магданозените кюфтета. Традицията беше да се прави голям пазар и всички жени да тъпчат кошниците си със зеленчуци и, разбира се, череши, защото винаги докарваха много череши за празника. После целият град замирисваше на пържени кюфтета – те се раздаваха, разменяха се и се продаваха навсякъде и не беше проява на лош вкус до вечерта да преядеш така хубаво, че да не хапнеш магданозено кюфте поне до първи август. Градът имаше своите закони и те бяха толкова свободни, колкото и жителите му.

Примерно имаше празник на сините обувки – и хоп! – всички се понасяха с обувки във всевъзможни модели и всевъзможни нюанси на синьото; друг традиционен празник беше на черешите – точно един ден след магданозените кюфтета. Имаше празник на думите, на бездумите, на вишновката, на шапките, на тортите, на кафето, на дините, на просекото... и т. н. Това бяха битовите празници, но имаше и официални – всички празници, свързани с морето – денят на моряка, на котвата, на шхуната, на мачтата, на компаса, на кърмата, на грота, на такелажа, на пристанището, на рибарите, на руля, на рома...[[more]]Хората почиваха и работеха, когато искат, и това не беше обвързано с празниците, а само със собствените им желания. От южната страна беше пристанището и градът беше обърнат натам; това беше вътрешно море, а от север беше външното, открито море, откъдето не се знаеше какво може да дойде. Затова морски плашила стояха на стража, те имаха всъщност малки наблюдателници и още по-малки камери. Обаче понякога всичко се променяше, можеше югът да стане север, а изтокът – запад. Всичко зависеше от градския компас.