Неделен книжен клуб

"Аферата Зелда" - една книга за промяната

В такава дългогодишна връзка, каквото имам аз с книгите на Филипа Грегъри, изненадата винаги е нещо положително.

"Аферата Зелда" - една книга за промяната

„Аферата Зелда“ ме изненада. А в такава дългогодишна връзка, каквото имам аз с книгите на Филипа Грегъри, изненадата винаги е нещо положително. Авторката, която наричат „кралицата на историческия роман“, този път създава интригуваща съвременна история за измамата, за дързостта да изневериш на партньора, да излъжеш почитателите, да заблудиш самия себе си.

Но изборът дали да постъпиш, както е редно, или да се осмелиш да бъдеш различен, винаги има своя цена. А понякога да излъжеш, боли повече, отколкото да бъдеш излъган. Освен това в някои случаи измамата носи и изненадата да харесаш до такава степен измисления си образ, че да поискаш да го направиш истински. [[quote:0]] Романът разказва за уважаваната писателка Изобел Латимър, лауреат на много реномирани литературни награди, която решава да напише по-лековата книга, за да спечели пари... Така обаче рискува да загуби творческата си идентичност. Но понякога, именно губейки, човек намира себе си.

От една страна историята не може да има нищо общо със самата Филипа Грегъри, защото нейните творби винаги са били бестселъри. Но от друга, няма как да си затворим очите за далечни прилики. Може би това е начин за самата Филипа да се преобрази, да си позволи да създаде роман, който не изисква години на проучвания. Сигурно е приятно да се отдаде на писането без да е необходимо да се съобразява с реални събития и персонажи. Просто да се плъзне по сюжета и да остави героите да я водят сами. А те наистина я отвеждат далеч... на моменти прекалено далеч.

Филипа Грегъри е от тези автори, които могат да си позволят да пишат за каквото искат, защото тя има толкова добър стил, че винаги създава пълноценни и интересни образи. А задълбоченото й перо никога не търпи еднопластов сюжет. В „Аферата Зелда“ под криминалното и нестандартно действие прозира проникновен анализ на съвременното общество.[[more]] Романът е критика към днешната публика, която оценява единствено повърхностни и лековати четива; към масовата култура, която е постна и оскъдна на ценности; към цялото ни общество, което е все по-безцветно и обезличено.

Но книгата е и анализ на заложеното у нас желание за промяна. Грегъри разкрива, че всеки човек – дори и успял, удовлетворен, богат и с щастлив брак, понякога има нужда просто да бъде различен.