Неделен книжен клуб

"Като гореща вода за шоколад" на Лаура Ескивел

Днес честваме Европейския ден на шоколада. На 7 юли през 1550 г. е доставена първата партида шоколад от Америка в Испания.

"Като гореща вода за шоколад" на Лаура Ескивел

Photo by Ioana Motoc from Pexels

В този дом правеха шоколад както никъде другаде, тъй като придаваха голямо значение на всеки момент от приготвянето, от обработката на зърната до разбиването на горещия шоколад — още една тънка процедура. Едно неумело разбиване може да превърне шоколад с отлично качество в отвратителна напитка — недоварена, преварена или прекалено гъста, дори загоряла.

Съществува много прост начин за избягване на гореспоменатите злополучия — блокчето шоколад се загрява с вода. Количеството вода трябва да е малко повече от необходимото да се напълнят предвидените чаши. Веднага щом водата заври, се отстранява от огъня и се пристъпва към ръчно разбиване, докато шоколадът се разтвори напълно и се получи хомогенна смес. След това се връща на огъня. Когато отново заври и започне да се надига, сместа се отмества повторно. После отново се слага на печката, за да заври за трети път. Пак се оттегля от огъня и се бие. Половината от напитката се отсипва в каната за сервиране, а останалата част се бие още, преди да се прелее в съда така, че най-отгоре да се образува гъста пяна. Горещ шоколад може да се приготви и с мляко вместо с вода, но в този случай е достатъчно да възври веднъж, както при повторно загряване само се разбива, за да не стане прекалено гъст.

Приготвена с вода, шоколадената напитка е по-лека за стомаха от направената с мляко.

А тук можете да прочетете кои са нашите любими книги, написани за... книги!