Неделен книжен клуб

Красивото лице на София

Истории в няколко кадъра, събрани в книга

Красивото лице на София

Снимки: Вихрен Георгиев/ "Жените на София"

Следим отдавна страницата на People of Sofia, помним и едноименната книга, която издаде фотографът Вихрен Георгиев, който стои зад проекта. Пет години по-късно той отново събира в печатно издание снимките, които запечатва из улиците на София. Този път обаче главната роля е поверена на жените и техните невидими истории, запечатани в кадри.

Роденият в Бургас, но израснал в Русе фотограф ни предлага вдъхновяващо аналогово съзерцание в смирен, но много жив визуален разказ за ритъма на града и съкровения женски цвят на неговите героини – майки, работещи момичета, красиви и стилни дами, жени на изкуството и такива с всевъзможни професии, които дефинират своя град и му придават чувствен, пълнокръвен и емоционален облик.

„Жените на София“ съдържа по-стари и съвсем нови портрети от последните пет години, повече от половината от които не са публикувани в интернет страницата на People of Sofia, снимани са сравнително скоро, специално за проекта, и се появяват за пръв път на страниците на тази книга.

“Фотографът предлага на жените пред камерата си „хартиена сцена“, на която да изявят своята различност (по някой път и с кратка изповед), според това какви сами са решили да бъдат. Тази автономност на „женския аз“ създава една неочаквана платонична еротика на присъствието им и те в своите различия престават да са ти без-различни, независимо от етноса си, религията, възрастта, миналото, образованието, убежденията, таланта, лайфстайла… Така накрая, когато затвориш и последната страница на книгата, лицата в нея, колкото и малко общо да имат помежду си, се оказва, че са се слели в едно лице – красивото лице на София. Защото за жената, погледната отвън, може и да е вярно, че „Красотата е симетрия“, но за жената, погледната отвътре, е вярно друго – „Красотата е толерантност“, споделя за книгата Георги Лозанов.

 

Как един артист скри лицата на известни картини с... маски