Неделен книжен клуб

Месалина – фаталната жена на древността

Немският автор Алфред Широкауер не успява да излезе извън натрупаното във времето охарактеризиране на тази млада жена

Месалина – фаталната жена на древността

Тази книга ме разочарова още в началото. Очакванията ми за нещо по-различно от известното (образ на жена, несъвпадащ с клишето, за което вина имат и доста литературни произведения) не се сбъднаха. [[more]]Представени са известните исторически факти: ранната женитба със значително по-възрастния вуйчо на император Калигула, превръщането ѝ, по силата на обстоятелствата, в императорска съпруга, многобройните любовни авантюри, смъртта, заради предполагаем заговор за свалянето на съпруга ѝ, император Клавдий.

Немският автор Алфред Широкауер не излиза извън натрупаното във времето охарактеризиране на тази млада жена, въпреки че единственият действителен съвременник е само Плиний Стари, а към разказаното в неговата "Естествена история" все пак трябва да подхождаме с известно съмнение, заради очевидните фентъзи елементи в неговото изложение.

Каквато и да е разликата в нравите, емоционалността, схващанията и прочие, между нашата и епохата, в която е живяла Месалина, на мен ми изглежда твърде преувеличено една жена за периода на не особено дългия си семеен живот с император Клавдий (омъжена на 16 и убита на 23 г.) да натрупа всички онези грехове, в които е обвинявана.

Броят на любовниците ѝ пък ми изглежда не просто невероятен, ами практически невъзможен. Личното ми мнение е, че нечия гузна съвест е преувеличила прегрешенията ѝ, а последващите хронисти са допълнили и затвърдили демоничния образ на младата императрица, чието име дори се превръща в другото определение за нимфомания.