Неделен книжен клуб

„Моята орис“, Паринуш Сании

Едва ли е случайно, че този рекордно популярен роман е именно на женска тематика – в съдбата на майките, дъщерите, сестрите, бабите, лелите, братовчедките се отразява като в счупено огледало образът на един свят, в който жената е съвсем малко повече от вещ.

„Моята орис“, Паринуш Сании

Това е историята на едно момиче в Иран – увлекателно написана и прекрасно преведена от Людмила Янева. Книгата има двадесет издания и е бестселър по целия свят. Едва ли е случайно, че този рекордно популярен роман е именно на женска тематика – в съдбата на майките, дъщерите, сестрите, бабите, лелите, братовчедките се отразява като в счупено огледало образът на един свят, в който жената е съвсем малко повече от вещ.

Масуме е в VІ клас, когато семейството й решава, че е вече време да я омъжат, за да се преместят в Техеран с една грижа по-малко. С цената на много сълзи и молби Масуме заминава за столицата с родителите си и дори завършва осми клас – напълно излишен разход за момиче според традиционните ислямски представи.[[more]]Книгата проследява живота на Масуме от годините преди гимназията до зрялата й възраст, когато децата й са вече задомени, а тъмната сянка на аятолаха и тайната полиция правят живота на хората все по-труден. Съдбата й е колкото обикновена, толкова и белязана от бурната история на Иран. Омъжена рано и насила за напълно непознат мъж, Масуме се събужда в къщата на новия си съпруг, за да установи, че той е образован и възпитан мъж, чиято цел е свалянето на шаха и е готов да й разреши да продължи образованието си. Така тя завършва гимназия, ражда две деца и работи, докато мъжът й организира революцията и лежи в затвора. За онези, които помнят „Къщата на джамията“ от Кадер Абдола, последващите събития не са изненада. Ислямската република довежда страната до хаос, кървав терор и война с Ирак, в която загиват хиляди невинни момчета. Следва въвеждането на законите на шериата – традиционното ислямско право. Останалото го знаем.

Разказът на Масуме е вълнуващ, емоционален и пълен с неочаквани обрати, така че книгата се чете буквално на един дъх. Тази умна жена е типична иранка – смирена, силно вярваща, идеална домакиня и всеотдайна майка. През целия си живот тя е подчинена и покорна на баща си, съпруга си, братята си и синовете си. Масуме не мечтае за революции и промени, тя не е феминистка и е много далече от европейската представа за модерна жена. Масуме просто иска да бъде щастлива и да следва сърцето си – право, което й е отнето завинаги. Изповедта й ни припомня колко безценна е свободата да бъдем себе си, с която всички ние сме благословени.

Купувайки си тази книга оттук, подкрепяте Момичетата от града!