Неделен книжен клуб

Още от "18% СИВО"

- Значи животът според фотографията е 18% сив. - Според черно-бялата фотография... - А защо са казва “черно-бяла”? Защо не е сива?

Още от "18% СИВО"

За смисъла на 18-те процента сиво  емблематичният диалог между Стела и Зак в едноименния роман на Захари Карабашлиев:

- Дръж тази карта пред себе си за секунда, трябва да замеря светлината.

- Какво е това?

- Сива хартия.

- Виждам.

- 18% сиво.

- 18% сиво?

- Термин. 18% сиво.

- За какво ти служи това 18% сиво?

- С него настройвам светломера. Ето, насочвам го към сивата карта – така – и светломерът вече „знае“, че това сиво е 18% сиво. Оттук нататък калкулира кое е по-тъмно от това сиво и кое е по-светло. Виждаш ли… на всеки светломер, независимо колко прецизен е, му трябва отправна точка. Цветът на тази хартия тук е отправната точка на всички светломери – 18% сиво...

- 18%...

- ...сиво. Не ме питай защо е 18%.

- Няма. Просто изчанчен номер е... 18... да беше нещо друго...

- Всеки светломер, и най-евтиният, и най-скъпият, трябва да е настроен в 18% сиво. Във всеки светломер е заложена презумпцията, че това, което вижда, е 18% сиво.

- Значи животът според фотографията е 18% сив.[[more]] - Според черно-бялата фотография...

- А защо са казва черно-бяла”? Защо не е сива?

- Сигурно не звучи добре. Всъщност черно-бялата фотография е фотография на сивото. Тя отразява нещата в отенъци на сивото.

- Да го държа ли още това пред себе си?

-...красотата на всяка снимка, Стела, се крие в разработката на средните и стойностти в сивото. Черно и бяло са просто крайности, без които и най-интересният негатив изглежда безконтрастен и... недо... недоразвит. Детайлите обаче, животът на снимките, е всъщност в средните им стойности.