"Живеем във време, на каквото не съм мислил, че ще стана свидетел през живота си. Време, в което свободата - и по-специално свободата на словото, без която светът на книгите не би могъл да съществува, - навсякъде е атакувана от реакционни, авторитарни, популистки, демагогски, полуобразовани, нарцистични, безгрижни гласове."
С тези думи британският писател от индийски произход Салман Рушди получи Наградата за мир на Германската асоциация на книгоиздателите и книгоразпространителите по време на Франкфуртския панаир на книгата.
В речта си в църквата "Свети Павел" в града 76-годишният Рушди каза, че е "изключително благодарен за тази голяма награда", но "мирът в момента изглежда като фантазия".
В ясна препратка към нахлуването на Русия в Украйна, той спомена войната, бушуваща "не много далече", която е породена от "тиранията на един човек и алчността му за власт и завоевания - тъжен разказ, който няма да е непознат за германската публика".
Споменавайки Израел и ивицата Газа, Рушди каза, че изкуството и творците са средство за защита на цивилизацията и "държат варварите далече от портите". Той отбеляза силата на хората, които търсят индивидуална радост в собствения си живот на фона на настоящите глобални борби.
Близо 50 годишната му литературна кариера е белязана от големи успехи, смъртни заплахи и живот подложен на стрес. Литературните критици го определят като остроумен, яростно красноречив, задълбочен и най-важното – безстрашен, а стилът му като като магически реализъм, закото по неповторим начин смесва фантазии, митологични образи и реалност. Основна нишка на произведенията му е как се преплитат и разминават Изтока и Запада, и възможно ли е да се съберат или припокрият.
76-годишният Рушди стана известен със "Среднощни деца" от 1981 г. През 1989 г. тогавашният ирански лидер Аятолах Хомейни призова да бъде убит заради романа "Сатанински строфи", нарочен за богохулен и обиден за исляма. А миналата година загуби зрението на едното си око след атака с нож на сцената на литературна конференция в щата Ню Йорк - беше намушкан няколко пъти с нож във врата и корема, преди присъстващите и охраната да спрат нападателя.
Салман Рушди след атентата срещу него: Няма да пиша уплашени книги