Неделен книжен клуб

Света Богородица на обратните

„Света Богородица на цветята“ на Жан Жьоне е най-известното произведение на този писател, общественик и защитник на каузи и идеи, избрани единствено поради своята скандалност.

Света Богородица на обратните

„В тази книга всичко е наобратно“ – казах на най-добрия си приятел. „Ами тя е за обратни“ отговори той насмешливо. И понеже се предполага Жан Жьоне да е кумир и идол на всеки добре образован хомосексуален мъж, а най-добрият ми приятел е гей, мога спокойно да споделя разочарованието си от тази книга, която очевидно не е впечатляваща дори за хората, за които е написана.

„Света Богородица на цветята“ на Жан Жьоне е най-известното произведение на този писател, общественик и защитник на каузи и идеи, избрани единствено поради своята скандалност. В края на живота си Жан Жьоне предизвиква критики дори сред най-големите си почитатели, защото става очевидно колко тенденциозно подбира идеите, които защитава. В тази книга това личи особено добре.

Трябва да отбележа възхищението си от преводача Валентин Маринов, който се е справил с един изключително сложен, разпилян и странен текст, пълен с игра на думи, нецензурни вметки и неопределени по род наименования. Историята е един хаотичен монолог на автора, застанал мислено пред смъртното ложе на Нотр Дам де Фльор – едно от многото алтер егота на автора в тази книга, пълна с мъже, които се мислят и говорят за себе си в женски род. Някои от описаните епизоди от измислената биография на Нотр Дам са написани наистина живописно и увлекателно, безсрамно, нахално и доста впечатляващо. По-голямата част от книгата, обаче, е претрупана с думи и образи, много от тях целенасочено вулгарни или скандални.

Цялата конструкция на текста е построена върху противопоставянето на всичко, което се смята за почтено, общоприето и „нормално“. На върха е църквата и Богородица – това личи и по заглавието, следват ценностите на семейството, любовта към децата, близостта между влюбени и приятели… всичко е обърнато в своето друго. От наричането на мъжете-проститутки с имена на светици до детеубийството, всяка низост в тази книга е описана с псевдо-ореола на един „обратен“ морал. Впрочем, построен толкова последователно, че очевидно не става въпрос за картина на някаква алтернативна реалност, а за търсен ефект.

Обратната страна на нашия свят съществува, тя е реална и живее по свои правила и закони. Вероятно във времето, когато се появява тази книга, е било важно и смело това да се разкаже с думи. Днес четенето на този текст ми се стори неприятно и излишно.