Неделен книжен клуб

„Татарската пустиня“ на Дино Будзати

Голямата тема за бавното пътуване към смъртта

„Татарската пустиня“ на Дино Будзати

Поставян редом със „Замъкът“ на Кафка, романът „Татарската пустиня“ на Дино Будзати е класически европейски роман от миналия век, издаван у нас преди десетилетия. Новото издание е дело на същия преводач, Хубан Стойнов. [[more]] Историята на Джовани Дрого – главният герой в романа – е съвсем обикновена. Роден в семейство от средната класа, той поема своя път в живота с типичните за младостта копнежи за приключения, подвизи и вълнуващи преживявания. През първите години те не се случват, затова пък той се отдалечава от приятелите си, които водят уседнал живот, и се оказва откъснат от старото си обкръжение, без всъщност да е постигнал нещо изключително. Така в очакване на големия ден и в скучно и подредено съществуване Дрого остарява, за да осъзнае, че когато приключението е на прага му, той вече не е в състояние да го изживее.

Специфичното е, че героят е военен и историята се развива в казармата. Това прави нещата напълно оразмерени – на света едва ли има по-подреден и формален свят от този на военните. Така делникът на офицер Дрого е предначертан буквално по минути, а очакването на подвига е съвсем буквално. Самият Будзати казва, че идеята за романа се е породила у него по време на работата му във вестник „Кориере дела сера“, въпреки че журналистическата работа се свързва по-скоро с разнообразие и интересни новини ден след ден.

Голямата тема за бавното пътуване към смъртта не е нова и вероятно винаги ще остане актуална. Живеенето ден след ден в очакване животът да се случи или да дойде чудото, продължава да е ежедневие за плашещо много хора. Тази безупречно написана книга ни превежда по този път в рамките на двеста страници и ни оставя да решим сами как да случим чудото на своя живот.