Неделен книжен клуб

„Тихият американец“ като поглед в бъдещето

Четейки тази книга, изобщо не съм сигурна, че промените в нашия глобален свят са в правилната посока.

„Тихият американец“ като поглед в бъдещето

Греъм Грийн пише книгата си „Тихият американец“ през 1955 година. Действието се развива във Виетнам на ръба между двете войни – в края на тази срещу французите и началото на другата, срещу американците, която е много по-продължителна и по-известна.

В този конфликт на другия край на света, който на пръв поглед изобщо не ги засяга, американците се намесват най-напред финансово, като открито подкрепят французите, а тайно плащат за създаването на съпротивителна сила, която да е своеобразна трета страна във войната и като американска креатура да подкрепя ценностите на демокрацията и американския начин на живот. И макар че в случая тази сила не се казва Ал Кайда, схемата е абсолютно същата и по този механизъм САЩ са породили повечето конфликти, които наблюдаваме и в момента.[[quote:0]]Пророческа книга. И не само в това отношение. Историята на застаряващия кореспондент на „Таймс“ Томас Фаулър, който се оказва замесен в сложни взаимоотношения с млад американец, представител на тайните служби, е отдавна позната и в киното. Ролята на Фаулър е може би най-известната в биографията на сър Майкъл Кейн. За съвременния читател е вече трудно да си представи, че само преди половин век разликите между американците и европейците са били наистина фундаментални. Впрочем, четейки тази книга, изобщо не съм сигурна, че промените в нашия глобален свят са в правилната посока.

Отлично написана, умна и леко меланхолична книга за нуждата от избор, за високомерието на цивилизацията и за простата човечност, която отдавна няма място в политиката.