Неделен книжен клуб

"Тронът на Алкирия" - когато Богдан Русев отново е Робърт Блонд

Бяхте ли фенове на книгите-игри, когато те бяха в своята "златна ера" - преди около 30 години?

"Тронът на Алкирия" - когато Богдан Русев отново е Робърт Блонд

Снимка: Стефан С. Марко/БулФото

Мрачно и брутално фентъзи за пораснали читатели - така е определен романът "Тронът на Алкирия" от Богдан Русев. Или трябва да кажем Робърт Блонд? Кой всъщност написа тази книга?

Ако сте били фенове на книгите-игри, когато те бяха в своята "златна ера", то със сигурност знаете, че Робърт Блонд е творческия псевдоним на писателя, който по-късно започна да издава друг вид литература, вече под истинското си име - Богдан Русев. 

"Тронът на Алкирия" започва там, където завършва разказът в легендарната книга-игра "Принцът на Алкирия" (една от най-популярните в жанра отпреди 30 години) и ще потопи читателя в свят на черни и бели магове, фантастичен екшън и мистериозни убийци с кожени маски. Русев създава богато нюансирана и безмилостно добра история, в която опасностите дебнат навсякъде, героите са многопластови, а битката за властта е жестока.

"Написах първата си книга преди 30 години. Бях на 16", разказва Русев от личния си профил във "Фейсбук" и продължава: "Казваше се "Варварският бог" и беше книга-игра – гротескно популярен жанр в началото на 90-те, за който от българските автори се изискваше да имат псевдоними (моят беше Робърт Блонд). Беше толкова успешна, че последва продължението "Принцът на Алкирия" – една от най-продаваните книги-игри и до днес."

Премиерата на романа беше тази седмица в емблематичния клуб "Строежа", където авторът покани приятели и почитатели на съвременната българска литература. Освен него в представянето участва и журналистът и водещ Драгомир Симеонов, който добре познава изкуството на книгите-игри и света на фентъзито.

 

Благодаря на всички, с които изпратихме "Тронът на Алкирия" на нейния победоносен поход в книжарниците и на ciela.bg.

Posted by Богдан Русев on Wednesday, 11 May 2022

 

"Първите 20" - емблематични български разкази от началото на това хилядолетие