Неделен книжен клуб

"Въпросът на Финклер" от Хауърд Джейкъбсън

„Въпросът на Финклер“ е най-смешната книга за евреите, която някой някога е написал. Като казвам „смешна“, имам предвид остроумна, иронична и доброжелателна. Но тя е и много повече – романът на Хауърд Джейкъбсън е аналитична и философска в разглеждането на вечния въпрос за еврейския народ, за неговата различност и съдбовна предопределеност.

"Въпросът на Финклер" от Хауърд Джейкъбсън

„Въпросът на Финклер“ е най-смешната книга за евреите, която някой някога е написал. Като казвам „смешна“, имам предвид остроумна, иронична  и доброжелателна. Но тя е и много повече – романът на Хауърд Джейкъбсън е аналитична и философска в разглеждането на вечния въпрос за еврейския народ, за неговата различност и съдбовна предопределеност.

Главни герои в нея са: Сам Финклер, евреин и популярен философ, тв звезда и лидер на движението „Засрамените евреи“ – група английски интелектуалци, които застават срещу политиката на Израел в Близкия Изток и Газа; Либор Севик, чешки евреин и журналист, избягал от комунистическия режим в Англия и про-израелски настроен; накрая – Джулиън Треслъв, англичанин със склонност към мелодраматизъм , търсещ своето място под слънцето и открил  призванието си в юдейската религия. Между тримата приятели се развиват динамични и често комични отношения, а под тях прозират може би наистина повечето съществуващи гледни точки и към историята на еврейския народ, и към настоящето на Израелската държава.

Това, което наистина може да впечатли в романа на Джейкъбсън, е сериозният опит да се говори наглед несериозно по въпроси, които за мнозина са свещени в своята недвусмисленост. Авторът обаче не само дръзва да посегне към тези неприкосновени теми, но и да осмее глупостта човешка в нейния най-широк и напълно нееврейски смисъл. И ни подсеща, че всъщност човек е такъв, какъвто избира да бъде.

Книгата е удостоена с “Man Booker Prize” за 2010 и е първата комична литературна творба, спечелила тази награда.